Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 307
» Son Üye: Dogan
» Toplam Konular: 114
» Toplam Yorumlar: 1,037

Detaylı İstatistikler

Son Aktiviteler
TANSEL KAPLANCAN’DA TEDAV...
Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri
Son Yorum: Umut
2 saat önce
» Yorumlar: 15
» Okunma: 5,575
CELALETTİN PERU’DA TEDAVİ...
Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri
Son Yorum: Umut
8 saat önce
» Yorumlar: 414
» Okunma: 92,156
Tedavi ve test fiyatları ...
Forum: Tedavi önerilerinizi ve Faydalı Bilgileri buraya yazabilirsiniz
Son Yorum: Umut
Dün, Saat: 20:12
» Yorumlar: 2
» Okunma: 102
KAAN AYDOS’TA TEDAVİ OLAN...
Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri
Son Yorum: Umut
Dün, Saat: 19:37
» Yorumlar: 134
» Okunma: 31,653
Embriyo oluştuktan sonra ...
Forum: Tedavi önerilerinizi ve Faydalı Bilgileri buraya yazabilirsiniz
Son Yorum: ACİLSERVİS
12-02-2019, Saat: 11:16
» Yorumlar: 0
» Okunma: 72
Varikosel azosperm
Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri
Son Yorum: arif
05-02-2019, Saat: 10:32
» Yorumlar: 12
» Okunma: 485
AZOSPERM / TESE
Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri
Son Yorum: Birgaripyolcu
05-02-2019, Saat: 07:36
» Yorumlar: 8
» Okunma: 290
hemokromatozis azosperm
Forum: Hipogonadotropik Hipogonadizm
Son Yorum: Bülent1984
03-02-2019, Saat: 11:00
» Yorumlar: 0
» Okunma: 180
Kadınlarda Yumurtalık Rez...
Forum: Kadın İnfertilitesi
Son Yorum: Birgaripyolcu
02-02-2019, Saat: 12:45
» Yorumlar: 0
» Okunma: 89
Kısırlık - İnfertilite ne...
Forum: Erkek İnfertilitesi
Son Yorum: Birgaripyolcu
02-02-2019, Saat: 12:43
» Yorumlar: 0
» Okunma: 77

 
  Tedavi ve test fiyatları nedir ?
Yazar: Asef - 14-02-2019, Saat: 17:04 - Forum: Tedavi önerilerinizi ve Faydalı Bilgileri buraya yazabilirsiniz - Yorumlar (2)

Merhaba acil durum.  Celaledin Peru doktorun yanina gidicem, analiz fiyatlarini ogrenmem lazim yurtdisindan gelicem
İnbihin b testi 
Fsh.,,LH,,,prolaktin,,, total testesteron , E2 (estradiol) hepsi ni andromed laboratuvar yaptircam fiyatlarini bilen olirsa cok sevinirim,  bide benim sorunum inmemis testis tedavi yazarsa aylik nekadar ucretlik tedavi yazar?  Sigortasiz?

Bu konuyu yazdır

Lightbulb Embriyo oluştuktan sonra PGD testi yaptırmak şart mı?
Yazar: ACİLSERVİS - 12-02-2019, Saat: 11:16 - Forum: Tedavi önerilerinizi ve Faydalı Bilgileri buraya yazabilirsiniz - Yorum Yok

Embriyo oluştuktan sonra PGD testi yaptırmak şart mı? Transfer edeceğimiz kadarını teste göndersek diğerlerini 
dondursak olur mu ve dondurulacak miktar ne kadar olmalıdır? Dondurduğumuz embriyoları 2. transfer zamanı
PGD testine gönderebilirmiyiz?Bu konuyu yazdır

  AZOSPERM / TESE
Yazar: B5R5 - 04-02-2019, Saat: 08:26 - Forum: Tedavi Olduğunuz Doktorlarınız / Tüp Bebek Merkezleri - Yorumlar (8)

Öncelikle herkese merhaba,

Bana azosperm teşhisi konuldu sonrasında hormon testi nolmal testesteron seviyesi normal genetik ve kromozom testleri normal çıktı doktor başka yapabileceğimiz bişe yok tese yapmak lazım dedi içerden alacağı parçayla teşhis koyabilirmiş anca eşim yumurtalarını olgunlaştırmak için iğne kullanmaya başladı ayın 13 gibi tese yapmayı planlıyor. Sizin görüşünüz nedir acaba tese olmalımıyım?

Bu konuyu yazdır

  hemokromatozis azosperm
Yazar: Bülent1984 - 03-02-2019, Saat: 11:00 - Forum: Hipogonadotropik Hipogonadizm - Yorum Yok

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var Kanda demir yüksekliği olan hastalık hemokromatozis hastalığı sadece hipogonodizim hastalarında mı var yoksa bizim gibi fsh çok yüksek olan primer testis bozukluğu olan hastalarda var mı çünkü Kanda çok yüksek ferrittin var olanlarda azosperm oluyormuş

Bu konuyu yazdır

  Kadınlarda Yumurtalık Rezervi ve Önemi
Yazar: Birgaripyolcu - 02-02-2019, Saat: 12:45 - Forum: Kadın İnfertilitesi - Yorum Yok

Yumurtalık rezervi yumurtalıklarda follikülogenez (yumurta gelişimi) ve steroid hormon üretimi fonksiyonunu yerine getirecek folliküllerin sayı, kalite ve yeterliliğini tanımlar. Yumurtalık rezervinin durumu kadının fertilizasyon (gebe kalma) yeterliliği ile ilişkilidir.

Kadın fertilitesi (doğurganlığı) menopoza 10 yıl kala azalmaya başlar. Bu süreç 37 yaşından itibaren menopoza kadar giderek hızlanmaktadır. Yumurtalık rezervindeki azalmanın iki önemli yönü vardır

1- Azalma süreci kişiden kişiye göre çok değişken süreler içinde olabilmektedir. Bazı kadınlar otuzlu yaşların başlangıcında gebe kalmada güçlük çekerken, diğerleri kırklı yaşların ortasında hamile kalıp doğum yapabilirler.

2- Yumurtalık yaşlanmasının tanısı adet düzeninin bozulması ya da ateş basması, terleme gibi şikayetlere dayanılarak yapılamaz. Aslında bu şikayetlerin ortaya çıkmasından yıllar önce yumurtalık fonksiyonel yeteneğini kaybetmeye başlar. Ancak yine de adet döngünüzde kısalma, adet miktarının azalması gibi değişiklikler ortaya çıkarsa bu durum yumurtalık rezervinin azalması veya erken menopozla ilişkili olabileceğinden mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yumurtalık rezervini etkileyen faktörler:

-Sigara

-Kanser tedavisinde kullanılan ilaç ya da ışın tedavisi

-Genetik (anne, teyze, kızkardeşte erken menopoz)

Biyolojik yaş, kronolojik yaştan daha önemlidir. Özellikle yardımcı üreme teknikleri ile tedaviye başlamadan önce kadının yumurtalık rezervi hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Yumurtalık rezervi düşük olan kadınlar genç yaşta olsalar da gebelik oranları düşmektedir.

Yumurtalık rezervinin değerlendirilmesinin çeşitli metodları vardır. Erken folliküler fazda, yani adet döngüsünün ilk yarısında yapılan ultrasonografi ile yumurtalıklardaki antral foliküllerin sayımı, yumurtalık boyutlarının ölçümü, hızlı güvenilir ve kolay bir yöntemdir.

Bunun yanında adetin 2/3. günü kanda bakılacak basal serum FSH ve basal estradiol değeri bize yumurtalık rezervi hakkında bilgi verecektir. FSH ölçümü, kadınların infertilite tedavilerine cevabını değerlendirmede etkili, gebelik elde etme oranlarıyla iyi uyum gösteren, yumurtalık rezervini doğru şekilde ortaya koyan bir testtir.

Aynı şekilde adetin 2/3. günü bakılacak estradiol değerinin 80 pg/ ml nin üzerinde saptanması bu olgularda over rezervinin ortaya konulmasında çok değerlidir.
Son yıllarda Anti-Müllerian Hormon (AMH), yumurtalık rezervini belirlemede giderek önem kazanmıştır. AMH folliküllerdeki granülosa hücrelerinden salgılanır. Puberteyle birlikte kanda yükselmeye başlar, üreme dönemi boyunca giderek düşer ve menopozda kanda eser miktarlarda bulunur. Güncel bilgilerimize göre AMH adet gününe bağımlı olmaksızın ölçülebilen, yumurtalık rezervini en güvenilir şekilde ortaya koyan, standart bir testtir.

Bu konuyu yazdır

  Kısırlık - İnfertilite nedir ?
Yazar: Birgaripyolcu - 02-02-2019, Saat: 12:43 - Forum: Erkek İnfertilitesi - Yorum Yok

Tanım olarak, en az 1 yıl herhangi bir korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmemesi infertilite yani kısırlık olarak adlandırılmaktadır. İnfertilite görülme sıklığı toplumlar arasında büyük farklılıklar göstermez. Tüm dünyada çiftlerin yaklaşık yüzde onbeşi infertilite nedeni yardımla üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu çiftlerin büyük bir kısmında gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulunabilirken, yaklaşık yüzde 10-12sinde herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftler açıklanamayan infertilite olarak adlandırılırlar.
İnfertilitenin nedenlerini anlayabilmek ve tedavisini planlayabilmek için önce kadında ve erkekte üreme döngüsünün nasıl işlediğini ve gebeliğin oluş mekanizmasını anlamak gerekir.
"Ne zaman çocuk sahibi olmayı planlıyorsunuz ?" sorusu pek çok yeni evli çiftin en çok karşılaştığı sorudur. Aslında bu soru yeni evlenen çiftlerin kendi kendilerine de ilk sordukları soruların başında gelir. Özellikle kadının çalışmadığı, geleneksel aile yapısındaki çiftlerde balayında gebe kalma hayali kuran çok genç çift vardır. Çocuğun ailenin geçimi ve işleri için önemli olduğu, kırsal alanda ise sadece çocuk sahibi olmak için evlenen kadın ve erkekler azımsanamayacak kadar çoktur. Bizim toplumumuz gibi çocuk sahibi olmanın ayrıcalık ve prestij olarak görüldüğü toplumlarda ise infertilite neredeyse hayati öneme sahiptir. Bir başka grup ise, çalışma hayatının zorlukları içinde evlenmeye zaman bulamamış ancak yaşı ilerlediği için bir an önce evlenip çocuk sahibi olmayı düşünen bireylerden oluşur. Tüm bu bireylerin ortak yanılgısı istedikleri anda, hatta belki balayında gebe kalabileceklerini düşünmeleridir. Pek çok sinema filminde ve romanda kahraman tek bir ilişki ile ya da bebek istediği zamanda gebe kalabilirken gerçek hayatta durum bu değildir. Hiçbir sağlık problemi olmayan tamamen normal bir çifti ele aldığımızda, kadının tek bir adet döneminde, her gün ilişkide bulunsalar bile, gebe kalma olasılığı sadece %25dir. Çiftin fertilite potansiyelini gösteren bu durum "fekundite" olarak adlandırılır. İnsan, organizma olarak üreme potansiyeli çok yüksek bir canlı değildir. Bunun pek çok nedeni vardır. Bazı yumurtalar döllenmez, bazıları da döllense bile embriyo döneminde gelişme gösteremez. Gebelik bir anlamda şans işidir. Bunu kabaca Rus ruletine benzetmek mümkündür. Hangi çiftin gebe kalabileceğini, yada hangisinin gebe kalamayacağını önceden tahmin etmek imkansızdır! Tek bir ilişkide %25 olan gebelik elde etme şansı bir yılın sonunda %85e çıkar. Yani bir yıl sonunda her 100 çiftten 85inde gebelik elde edilecektir. Geri kalan 15 çift ise infertilite ile karşı karşıya demektir. Bazı yazarlara göre ise birinci yılın sonunda gebelik olmaz ise, çifte infertil demek doğru değildir. Bunun için 2 yıl beklemek gerekmektedir. Gerçekten de ilk yılın sonunda %85 olan gebelik oranı ikinci yılın sonunda %92 civarında saptanır.
Tek bir adet siklusunda gebe kalma şansı pek çok faktörün etkisi altındadır. Bu faktörleri inceleyecek olursak

Kadının yaşı: Biyolojik saat ilerledikçe kadının gebe kalma şansı giderek azalır. Bunun en önemli nedeni yaş ile birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesinin azalmasıdır. 20 yaşında bir kadın ile 21 yaşındakinin gebe kalma olasılıkları arasındaki fark çok büyük değilken 30lu yaşlarda bu fark daha fazla anlam kazanır.

Cinsel ilişki sıklığı: Cinsel ilişki sıklığı açısından normal ya da anormal diye bir sınıflama yapmak doğru değildir. Önemli olan ilişki sayısının az ya da çokluğu değil yeterliliğidir. Bunun için optimum sayı haftada 3 ilişkidir.

Zamanlama : Cinsel ilişki sıklığının yanı sıra ilişkinin zamanlaması da önemlidir. Yumurtlamanın olduğu günlerde girilecek olan ilişki, gebelik olasılığını arttıracaktır.

Süre: Çiftin ne kadar zamandır çocuk istediği önemli bir noktadır. Gebe kalmaya uğraşan çiftlerde aradan geçen süre uzadıkça, tıbbi yardım almadan başarılı bir gebelik elde etme olasılığı da o ölçüde azalmaktadır.

Patoloji: İnfertiliteye neden olabilecek bir patolojinin varlığı da gebelik şansını azaltır. Bunlara en güzel örnek geçirilmiş ameliyatlar ya da endometriozisdir.
Eğer bir çiftte fertilite problemi varsa bu gebeliği nasıl etkiler? Gebe kalma pek çok faktörün etkisi altındadır. Örneğin sperm sayısı olması gerekenin yarısı kadar olan bir erkek ve normal bir kadından oluşan çiftte gebelik şansı yarı yarıya azalır. Gebeliği etkileyen her faktör için durum böyle değildir. Örneğin kadında her iki tüpün de tıkalı olduğu durumlarda gebelik şansı neredeyse yok gibidir. Benzer şekilde testislerinde sperm üretimi olmayan ya da spermleri testisten dış dünyaya taşıyan kanalların fonksiyon görmediği erkeklerin de doğal yollardan çocuk sahibi olmaları büyük sürpriz olur. Bu açıdan bakıldığında çocuk isteği ile hekime müracaat eden çiftlerde hem erkek hem de kadın detaylı olarak incelenmelidir. Çiftin her ikisinde de problem olduğunda gebelik şansı bunların toplamı ölçüsünde değil çarpımı ölçüsünde azalır. Eğer insan ömrü 300-400 yıla çıkarılabilse ve bu süre zarfında kadından yumurta, erkekten de sperm üretimi sağlanabilse, açıklanamayan infertilite vakalarının tamamına yakını gebe kalabilirdi. Bu durum infertilitede zamanın önemini açıkça ortaya koyan bir olgudur. Gebelik olasılığı arttırılmalıdır ve bu da ancak tıbbi tedavi ile mümkün olmaktadır.

Bu konuyu yazdır

Exclamation Tıkanıklığa Bağlı Veziküloz Seminalis (Meni Keseciği)
Yazar: Birgaripyolcu - 29-01-2019, Saat: 23:39 - Forum: Tıkanıklığa Bağlı Azospermi (Obstrüktif) - Yorum Yok

Tıkanıklığa Bağlı Veziküloz Seminalis (Meni Keseciği) Küçülmesi veya İncelmesi

Merhaba arkadaşlar;

Hastalığımızın başka bir sebebi de yukarıda bahsettiğim tıkanıklık türü elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım..

Vücut da geçmişte yaşanmış olabilecek idrar yolu iltihabı, böbrek taşı düşürmek, prostat iltihabı ve ani aşırı duygusal iniş ve çıkışlar la hormonların ani şekilde yükselmesi veya azalması gibi sebeplerden herhangi biriyle veya birkaçı ile oluşmuş olup bu sebeple beyinin sperm üretimini durdurmasıyla beraber zamanla meni keseciğinin küçülmesi veya incelmesiyle oluştuğu düşünülen bir azospermi sebebidir.

Belirtileri hormon değerleri genelde sınırlar içerisinde olup testesteron hormonunun diğer hormonlarla yada kendine göre dip noktalarda olması vücudun aşırı isteksizlik yaşaması. 
Sperm testinde volüm düşüklüğü.

Belirlenmesi detaylı doppler sonucunda Veziküloz Seminalis e bakılması. 


   

Bu konuyu yazdır

  DEVIT-3
Yazar: Birgaripyolcu - 29-01-2019, Saat: 23:17 - Forum: Azospermi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar - Yorum Yok

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

 • Her zaman doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde alınmalıdır.
 • D vitamini eksikliği ya da yetmezliği, yeni doğan, bebeklik ve çocuk raşitizmi tedavisinde genellikle 3-4 hafta ara ile 1 ml (300.000 I.U.), sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde 3-4 hafta ara ile 1 ml (300.000 I.U.) veya 1/2 mİ’ lik 2 doz halinde kullanılır.
 • Kemiklerde mineral azalmasına bağlı oluşan osteomalazide, kemik erimesinin destek tedavisinde, kemik erimesine bağlı kemik kırığı riski artışı olan durumların önlenmesinde ve hiperparatiroidizm tedavisinde 6-12 hafta müddetle, haftada bir defa 1 ml (300.000 I.U.) verilir.
 • Doz ve tedavi süresi tedavi edilecek hastalığa göre hekim tavsiyesi ile belirlenir.
 • Ne sıklıkta DEVİT-3 kullanacağınızı doktorunuz size söyleyecektir. Tedaviye vereceğiniz cevaba göre, doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük doz önerebilir.
 • Önerilen dozu aşmayınız.
 • Uygulama yolu ve metodu
 • DEVİT-3 Ampul, hekimin tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılabilir ancak, kalsiyum absorpsiyonu bozukluklarında adaleye enjekte edilmelidir.
 • Değişik yaş grupları
 • Çocuklarda kullanımı
 • Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
 • Yaşlılarda kullanımı
 • Doz ayarlaması gerekmemektedir.

 • Özel kullanım durumları
 • Böbrek / karaciğer yetmezliği:
 • Doz ayarlaması gerekmemektedir. D3 vitamininin sürekli kullanılmasını gerektiren durumlarda böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir. Ağır böbrek yetmezliği durumunda kalsiyum ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Eğer DEVİT-3'ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 • Kullanmanız gerekenden daha fazla DEVIT-3 kullanırsanız
 • DEVİT-3'ü kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
 • DEVIT-3'i kullanmayı unuttuysanız
 • İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her zamanki saatte alınız. Ancak unutulan dozu hatırladığınızda neredeyse bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, unutulan dozu atlayınız.
 • Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.
 • DEVİT-3 ile tedavi sonlandınldığında oluşabilecek etkiler
 • Bulunmamaktadır. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe, DEVİT-3 tedavisini durdurmayınız.

Bu konuyu yazdır

  EVİCAP FORT 400 IU Yumuşak kapsül
Yazar: Birgaripyolcu - 29-01-2019, Saat: 23:07 - Forum: Azospermi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar - Yorum Yok

EVİCAP FORT 400 IU Yumuşak kapsül 

Ağızdan alınır.


• Etkin madde:
Beher yumuşak kapsülde 4001.U Naturel Vitamin E (d-alfa tokoferol)
• Yardımcı maddeler:
Soya yağı, jelatin, gliserin, metilparaben sodyum, propilparaben sodyum, deiyonize su.
Bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu ilaç sizin reçetesiz olarak temin edip bir doktor yardımı almadan eczacınızın tavsiyesi ile hafif bir hastalığı tedavi etmeniz içindir. Buna karşın, yine de EVİCAP'tan en iyi sonuçlan alabilmeniz için dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

•Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışındayüksek veya düşükdoz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:
1. EVİCAP FORT nedir ve ne için kullanılır?

2. EVİCAP FORT'u kutlanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. EVİCAP FORT nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5.EVİCAP FORTf

Başlıkları yer almaktadır.
1. EVİCAP FORT nedir ve ne için kullanılır?
EVİCAP FORT, her bir yumuşak kapsülde 4001.U naturel vitamin E (d-alfa tokoferol) içeren bir vitamin ilacıdır. 30 ve 60 yumuşak kapsül içeren ambalajlarda piyasaya sunulmuştur.
EVİCAP FORT,
vitamineksikliğinin
tedavisinde ve önlenmesinde antioksidan etkiden dolayı genel sağlığın korunmasında kullanılır.
2. EVİCAP FORT'u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
EVİCAP FORT'u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
• E vitaminine ya da ilacın bileşiminde bulunan diğer bileşenlerden herhangi birine karşı aşın duyarlılığınız (aleıji) varsa
• Gebelik ve emzirme döneminde (yalnızca doktor kontrolünde kullanılabilir)
EVİCAP FORT'u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
• Trombosit agregasyonu/hemostaz inhibitörleri (pıhtılaşmayı engelleyiciler) kullanıyorsanız,
• Demir eksikliğine bağlı gözlenen kansızlık için demir ilaçlan kullanıyorsanız,
• Antiasit (mide asidi giderici) ilaçlar kullanıyorsanız,
• Ağızdan alman doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız,
• Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa,
• Yüksek doz kan sulandıncı ilaç kullanıyorsanız,
• A vitamini ya da K vitamini kullanıyorsanız,
• Kolestiramin, kolestipol, mineral yağ, sukralfat kullanıyorsanız (bu ilaçlar E vitamini emilimini azaltır),
• Kemoterapi ve radyoterapi alıyorsanız.
Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.
EVİCAP FORT'un yiyecek ve içecek ile kullanılması
EVİCAP FORT, yiyecek ve içeceklerle beraber kullanılabilir.

[size=undefined]EVİCAP FORT 4001.U yumuşak kapsül
Ağızdan alınır.
• Etkin madde:
 Beher yumuşak kapsülde 4001.U Naturel Vitamin E (d-alfa tokoferol)
• Yardımcı maddeler:
 Soya yağı, jelatin, gliserin, metilparaben sodyum, propilparaben sodyum, deiyonize su.
Bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu ilaç sizin reçetesiz olarak temin edip bir doktor yardımı almadan eczacınızın tavsiyesi ile hafif bir hastalığı tedavi etmeniz içindir. Buna karşın, yine de EVİCAP'tan en iyi sonuçlan alabilmeniz için dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

•Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışındayüksek veya düşükdoz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:
 
1. EVİCAP FORT nedir ve ne için kullanılır?

2. EVİCAP FORT'u kutlanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. EVİCAP FORT nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5.EVİCAP FORTf

Başlıkları yer almaktadır.
1. EVİCAP FORT nedir ve ne için kullanılır?
EVİCAP FORT, her bir yumuşak kapsülde 4001.U naturel vitamin E (d-alfa tokoferol) içeren bir vitamin ilacıdır. 30 ve 60 yumuşak kapsül içeren ambalajlarda piyasaya sunulmuştur.
EVİCAP FORT, 
vitamineksikliğinin
tedavisinde ve önlenmesinde antioksidan etkiden dolayı genel sağlığın korunmasında kullanılır.
2. EVİCAP FORT'u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
EVİCAP FORT'u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
• E vitaminine ya da ilacın bileşiminde bulunan diğer bileşenlerden herhangi birine karşı aşın duyarlılığınız (aleıji) varsa
• Gebelik ve emzirme döneminde (yalnızca doktor kontrolünde kullanılabilir)
EVİCAP FORT'u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
• Trombosit agregasyonu/hemostaz inhibitörleri (pıhtılaşmayı engelleyiciler) kullanıyorsanız,
• Demir eksikliğine bağlı gözlenen kansızlık için demir ilaçlan kullanıyorsanız,
• Antiasit (mide asidi giderici) ilaçlar kullanıyorsanız,
• Ağızdan alman doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız,
• Pıhtılaşma bozukluğunuz varsa,
• Yüksek doz kan sulandıncı ilaç kullanıyorsanız,
• A vitamini ya da K vitamini kullanıyorsanız,
• Kolestiramin, kolestipol, mineral yağ, sukralfat kullanıyorsanız (bu ilaçlar E vitamini emilimini azaltır),
• Kemoterapi ve radyoterapi alıyorsanız.
Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.
EVİCAP FORT'un yiyecek ve içecek ile kullanılması
EVİCAP FORT, yiyecek ve içeceklerle beraber kullanılabilir.

Hamilelik
•İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Doktorunuz tarafından gerekli testler yapıldıktan sonra önerilmediği sürece hamilelik döneminde EVİCAP FORT kullanmayınız.
•Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.Emzirme
•İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Doktorunuz tarafından önerilmedikçe emzirme döneminde EVİCAP FORT kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanımına karşı herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.
EVİCAP FORT'un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
EVİCAP FORT soya yağı ihtiva eder. Eğer fiştik ya da soyaya aleıjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.
EVİCAP FORT, metilparaben sodyum ve propilparaben sodyum içerir. Bu nedenle aleıjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) ve olağanüstü olan bronkospazma sebebiyet verebilir.
Diğer İlaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında EVİCAP FORT'un etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçlan kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
• Antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyen) ilaçlar
• Trombolitik (kan damarları içindeki tehlikeli pıhtıların eritilerek damarların açılması için kullanılan) ilaçlar
• A vitamini ya da K vitamini içeren ilaçlar
• Demir ilaçlan
• Kolestipol, kolestiramin (lipid düşürücü ilaçlar) içeren ilaçlar
• Kemoterapi ilaçlan
• Ağızdan alınan doğum kontrol ilaçlan
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. EVİCAP FORT nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Günde 1 yumuşak kapsül alınır. Tedavi süresi hastalığa bağlı olarak değişir.
Uygulama yolu ve metodu:
Ağızdan alınır.
Değişik yaş gruplan:
Çocuklarda kullanım:
Çocuklarda kullanılmaz.
Yaşlılarda kullanım:
Özel bir gereksinim yoktur.
Özel kullanım durumları Bdbrek/Karaciğer yetmezliği:
Özel bir gereksinim yoktur.
Eğer EVİCAP FORT'un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla EVİCAP FORT kullandıysanız :
EVİCAP FORT'tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
EVİCAP FORT'u kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
EVİCAP FORT ile tedavi sonlandınldığmda oluşabilecek etkiler:
EVİCAP FORT ile tedavi sonlandınldığmda herhangi bir olumsuz etki oluşmaz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, EVİCAP FORT'un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Sıklıklar şu şekilde tanımlanmaktadır:
Çok yaygın: 10 hastanın en az 1 'inde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek: 1000 hastanın birinden az görülebilir.
Cok sevrek: 10000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor: eldeki verilerden 
Aşağıdakilerden biri olursa EVİCAP FORT'u kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz :
• Alerjik reaksiyonlar
• Aleıjik ödem
• Anjiyoödem (en sık göz kapaklan, ağız çevresi, el ve ayaklarda görülebilen ciltte yaygın ödem gelişmesi ile seyreden bir aleıjik bir reaksiyon),
• Hırıltılı solunum
• Kızarıklık
• Döküntü.
“Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir.” Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin EVİCAP FORT'a karşı ciddi aleıjik reaksiyonunuz var demektir. Adi tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
[/size]


[size=undefined]
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz :
[/size]• Bulantı,
• Gaz
• İshal
• Kann ağrısı
• Döküntü
• Kaşıntı
Bunlar EVİCAP FORT'un hafif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

5. EVİCAP FORT'un saklanması:
EVİCAP FORT'u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

25°C altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayınız.

Bu konuyu yazdır

  Celalettin ve Semra hocalarımız ile Azospermi Hakkında Konferans
Yazar: ACİLSERVİS - 28-01-2019, Saat: 14:25 - Forum: Tedavi önerilerinizi ve Faydalı Bilgileri buraya yazabilirsiniz - Yorumlar (2)

Celalettin ve Semra hocalarımız ile Azospermi Hakkında Konferans

Azospermi hastalığı ile ilgili hazırladığımız sorularımızı Sayın Celalettin Peru ve Semra Sertyel hocalarımıza yönelttik.

18 Ocak 2019 tarihinde yaptığımız konferansı tek video şeklinde dinleyebilir/izleyebilirsiniz. 


Bir kez daha bizleri kırmayarak sorularımızı cevaplama nezaketinde bulunan değerli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ederiz.
Bu arada 
Videoda 26. soruya Celalettin Hocanın yanıtını koymamışız.
Hocanın yanıtı: "Bu konuda istatislik tutmuyorum, birsürü bu sekilde vakam var, rakam olarak şukadar diyemiyorum ama dünyanın en zor vakaları bunlar asla olmaz denilen birsürü hastada güzel sonuca ulaştık çok şükür" şeklinde olmuştur.

Bu konuyu yazdır