Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AZOSPERMİ DE TEDAVİYE NERDEN BAŞLAYABİLİRİM

(22-06-2019, Saat: 16:29)Kartal28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Öncelikle herkese Rabbim kısa zamanda evlat sahibi eder inşallah. Yaklaşık 10 aydır eşimle çocuk düşünüyoruz. 6. aydan sonra eşim doktora gitti ve sorun  çıkmadı herşey olması gerektiği gibi çıktı çok şükür. Bende biraz ağırdan alarak geçtiğimiz hafta doktora gittim. Devlet hastanesinde Üroloji doktoruna gittim oda benden; idrar, horman, kan, spermogram ve ultrason testi istedi.

Ultrason testi haricindekiler sonuçlanınca tekrar doktora gittim Spermogram testi 0 çıktı hormon değerleri de aşağıdaki gibi ve doktor  bana Zeynep Kamil'e gitmemi çocuk sahibi olmanın Tüp Bebek ile olabileceğini söyledi ama öncesinde tekrar spermogram testi yap dedi. Araştırmacı biri olduğum için hep farklı bir doktordan bilgi almak hemde testi farklı bir hastanede yapmak için özel hastaneye gittim. Test sonucu değişmedi.

Gittiğim doktor TESE işlemi yapılabileceği ama öncesinde istersen iğne ve ilaç tedavisi yapalım sonuç değişmezse cerrahi operasyon yaparız. Reçeteye yazdığı ilaç vücut sporlarıyla uğraşanların aldığı takviye ürünü olan Argi-Men Plus iğne olarakta Nebldo 250mg yazdı 3ay ilacı kullanmamı önerdi. İçime sinmediği için almadım. Hastaneden çıkar çıkmaz Zeynel Kamil hastanesinden dün için randevu aldım.

Zeynep Kamil'deki doktor çok ilgili değildi TESA yapılması gerekli gibi duruyor bence sen Çapa'ya git orda Ateş Kadıoğlu ve ekibi daha detaylı inceleme yapar dedi. Mikro Tese yapmaya kendisinin vakti olmadığı TESA yapabileceğini söyledi. Bu operasyonları yaparsam evde istihrahat etmen gerekir mi dedim 7-10 gün rapor verirmiş sorma sebebim ameliyat sonrası durumu öğrenmek içindi o olayı  acaba doktor rapor verirmiye bağladı bakış açısı gerçekten benden çok uzak olduğunu anladım.

Pazartesi günü Çapa'ya gideceğim. Sizce süreci nasıl ilerletmeliyim? Çapa aşağıdaki değerlere göre beklentilerimi karşılayabilir mi TESE ya da TESA der ise yapmalı mıyım?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum gelişmeler oldukça bende burada öğrendiklerimi tecrübelerimi paylaşıyor olacağım. Teşekkürler
Test Sonuçları;
FSH 14,75
LÜTEİNLEŞTİREN HORMON (LH) 10,02
PROLAKTİN 28,13
Serbest T3 3,24
TOTAL TESTESTERON 2,69
TSH 1,6035

Ultrason: Testis boyutları hafifçe normalin altında.
Bu hormonlarla hicbir sekilde operasyon gecirmeyin. Sperm cikma ihtimali cok dusuk. Incir keciboynuzu su asamada kullanmayin. Tese ile sansinizi azaltmayin. Once tedavi olun. Simdilik bu sekilde kisa cevap vereyim.
Hiç döktüğünüz meniye bakmaz mısınız? Onu siz mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratan biz miyiz? (Vâkıa 58-59)
Ara
Konunun sayfa 2 - 19. yorumunda da belirtiğim gibi bugün Çapa Tıp fakültesine gittim. Doktor Barış Bey ile görüştüm kendisi benden aşağıdaki testleri istedi. Bu testleri Çapa'da ya da dışarıda yapmamı istedi. Sadece Semen testini mutlaka Çapa'da yapmamı şart koştu. Bende Doktor Bey'in odasından çıkar çıkmaz testleri için randevuları almak için koşturmaya başladım.

İstenilen Tetkikler

Sella MR (Prolaktin yüksel olduğu için istedi- Oran 28)
Semen Testi 2 hafta arayla 2 defa
Kromozon Testi
Azf Gen Deleyonu
Kan Testi (LH, FSH, Prolaktin, Keratin, Makroprolaktin)

Bu testleri tamamladıktan sonra Anrdroloji servisinden randevu alıp gelmemi çıkan sonuçlara göre tedavimin orada devam edeceğini söyledi.

Çapa'da aklınızda bulunsun;

Sella MR ve Kromozon Testi için Eylül ayına gün veriyor sonuçlar 1-1,5 ay sonra çıkacakmış bende kayıt yaptırmadım.

AZF Gen Deleyonu ve Kan Testi için kayıt sırası kalabalıktı (numaratör bana 908 verdi sırası 425'de idi.) testi yaptırıp tüpü alıp kendiniz hastanede başka yere götürüp teslim ediyorsunuz.
Semen Testi için 2-16 Temmuz sabahına randevu verdi Semen için randevuyu kolay alıyorsunuz.

Çapa'dai Tahlil vb işlemler için randevu alma sistemi 25 sene önceki devlet hastanesi mantığından bir farkı düzgün işlemeyen insanların ordan oraya koşturan bir sistem var üstüne hastanenin büyüklüğü de eklenince bezdiriyor yaşlı ve yürüme zorluğu olan hastalar için Allah Kolaylık versin.

Semen haricinde ki tetkikleri İstanbul'da hızlıca yaptırabileceğim yerler var ise paylaşabilir misiniz ücetleriyle beraber. Teşekkürler
Ara
kromozom testiyle azf gen delesyonu aynı anda çıkıyor bence geçte olsa devlette yaptırın pahalı diye biliyorum.Biz çapada verdik hala çıkmadı 2 ay olacak.
mr içinde özel mr çeken yerlerde yaptırabilirsiniz ücretlerini bilmiyorum
Ara
(24-06-2019, Saat: 18:31)umutisigim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kromozom testiyle azf gen delesyonu aynı anda çıkıyor bence geçte olsa devlette yaptırın pahalı diye biliyorum.Biz çapada verdik hala çıkmadı 2 ay olacak.
mr içinde özel mr çeken yerlerde yaptırabilirsiniz ücretlerini bilmiyorum

Valla Hocam bugün testlerin fiyatları çok dengesiz 2200 TL diyende oldu 700 TL diyende henüz yaptırmadım ama Eylül'e kadar bekleyip üstüne 1-1.5 ayda sonuçlanmasını bekleyemem. O yüzden bu hasta sonu özelde bir yere yaptıracağım.

Hipofiz MR (Sella)'yı Şişli Etfal'in Sarıyer Çayırbaşı yerleşkesinde 3 Temmuz'a gün aldım. Sonuçları da 2 hafta sonra alabileceğimi söyledi. Çektirmesi gereken olur ise Beyin cerrahından randevu alıp gidebilirsiniz.
Ara
Yaptırdığım testlerden Y Mikrodelesyon Analizinde delesyon saptanmamış sonucunu aldım. Daha önce bu testi yaptıran var mı ve bu sonucun ne anlama geldiği hakkında varsa bilgisi olan paylaşabilir mi
Ara
(24-07-2019, Saat: 10:04)Kartal28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaptırdığım testlerden Y Mikrodelesyon Analizinde delesyon saptanmamış sonucunu aldım. Daha önce bu testi yaptıran var mı ve bu sonucun ne anlama geldiği hakkında varsa bilgisi olan paylaşabilir mi
Kisaca Guzel. Genetik acidan incelenen bolgede sorun yok demek.

Uzunca:
Y-Kromozomu insanda erkek olmayı belirleyen, bir başka deyişle fetüs’ün erkek olarak gelişmesini sağlayan kromozomdur. Bu nedenle de üzerinde erkek olmayı belirleyen özellikleri sağlayan genleri barındırır. Sperm üretimini sağlayan genler de bu gruptan olan genlerdir. Farklı bir bakış açısıyla bu genlerdeki eksiklikler sperm oluşumunda çeşitli olumsuzluklara neden olurlar. Eksiklikleri bu tür sorunlara yol açabilen bu genlerin Y-Kromozomu üzerindeki dizilimleri AZF bölgesinde yerleşiktir. AZF bölgesi üzerinde a, b, c bölgelerinde yerleşik olan bu genlerdeki eksiklikler yer aldıkları bölgelere göre farklı sonuçlar doğurabilirler. AZF a ve AZF b bölgelerindeki gen eksiklikleri (delesyonlar) sonucunda azoospermi görülür. Nadiren bu bölgelerdeki kısmi gen eksikliklerinde sperm bulunabilir. AZF c delesyonu olanlar bu grup icerisinde daha sansli olanlardir.
Hiç döktüğünüz meniye bakmaz mısınız? Onu siz mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratan biz miyiz? (Vâkıa 58-59)
Ara
Bugün Kromozon testi sonuçları da geldi sanırım olumsuz bir durum tespit edilmemiş.

İncelenen metafaz plaklarında herhangi bir sayısal veya gross yapısal kromozon anormolisi gözlenmemiştir.

bilgisi olan yorum yapabilir mi?
Ara
(31-07-2019, Saat: 09:56)Kartal28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün Kromozon testi sonuçları da geldi sanırım olumsuz bir durum tespit edilmemiş.

İncelenen metafaz plaklarında herhangi bir sayısal veya gross yapısal kromozon anormolisi gözlenmemiştir.

Ne guzel hocam iste. Sikinti yok demis.
Ara
(31-07-2019, Saat: 10:47)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31-07-2019, Saat: 09:56)Kartal28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün Kromozon testi sonuçları da geldi sanırım olumsuz bir durum tespit edilmemiş.

Ne guzel hocam iste. Sikinti yok demis.

Hocam şimdi bu Y Kromozon ve bu test temiz çıkınca normal yoldan çocuk sahibi olmak için ilaç tedavisi  yeterli olma olasılığı artar mı
Ara
(31-07-2019, Saat: 11:22)Kartal28 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31-07-2019, Saat: 10:47)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne guzel hocam iste. Sikinti yok demis.

Hocam şimdi bu Y Kromozon ve bu test temiz çıkınca normal yoldan çocuk sahibi olmak için ilaç tedavisi  yeterli olma olasılığı artar mı
Testte sorun ciksaydi isler biraz daha zorlasiyordu. Cikmamasi daha iyi. Diger testlerinizi gormedik. Tikanikliga bagli olmayan, sebebi aciklanamayan gruptansaniz dogru duzgun bir tedavi ile normal yolla cikacak sperm sayisi zaten fazla olmaz. Cok nadir de olsa bu sekilde olup normal yolla esi hamile kalanlar oldu. Ama bu oran cok dusuk. 
İnstagram hesabimiza dm'den yazin, detayli konusalim. (Hesap adi: azospermihastalari)
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Azospermi Hastalığı Hakkında Konferans 4 ACİLSERVİS 0 455 06-05-2019, Saat: 11:22
Son Yorum: ACİLSERVİS
  Azospermi direk mikro tese hiçbir şey yapmadan doğrunun? Emvertunca 3 789 16-03-2019, Saat: 00:41
Son Yorum: SABIRIZAZİM
  Celalettin ve Semra hocalarımız ile Azospermi Hakkında Konferans ACİLSERVİS 2 1,075 29-01-2019, Saat: 22:58
Son Yorum: ier
  Azospermi Hastalığı İle ilgili Soru - Cevap (Bölüm 2) ACİLSERVİS 2 1,325 30-11-2018, Saat: 23:06
Son Yorum: Gökyüzü
  Azospermi Hastalığı İle ilgili Soru - Cevap (Bölüm 1) ACİLSERVİS 1 1,596 23-11-2018, Saat: 12:19
Son Yorum: Umut

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi