Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erkekte Sperm Sağlığını ve Fertiliteyi Koruyacak Bitkisel Besinler
#1

Geleneksel bazı bitkisellerin erkekte üreme fonksiyonları üzerine etkili oldukları, pratik uygulamalarda ve kanıtlanmamış olmakla birlikte sınırlı sayıda bazı çalışmalarda gösterilmiştir.  Bunların etki mekanizmaları genelde hormonal sistem üzerinden olmakla birlikte, doğrudan etkileri de bulunabilir. En az 74 gün kullanılmaları gerekir.

Amerikan Ginsengi (Panax quinquefolius)
amerkan_ginsengi.png
Erkelerde cinsel gücü artırıcı özelliği vardır.   Beyinde hipofiz-hipotalamus üzerinden seks hormonlarının salgılanmasını uyarır, stres giderici sedatif etkisi yanı sıra, immün sistemi stimüle edici özelliği de bulunur. Bunun dışında Kore Ginsengi, ya da Kırmızı Ginseng (panax ginseng) ile aynı familyadan gelir.
 
Hint Ginsengi (Ashwagandha root; Withania somnifera)
hint_ginsengi.png
Cinsel gücü artırıcı etkisi bilinmektedir. Özellikle cinsel arzu üzerine etkilidir. Aynı zamanda sperm sayısını da artırabilir. Genel olarak hormonal sistem üzerinden etkisini gösterir.

Epimedium (Horny goat weed)
epimedium.png
Ülkemizde Keşişkülahı olarak da bilinir. Cinsel arzu ve gücü artırıcı etkisinden yaygın olarak faydalanılmaktadır. Afrodizyak olarak kullanılır. İçindeki Icariin maddesi nitrik oksidi artırır. Nitrik oksid penil ereksiyon mekanizmasında en önemli aracı enzimdir.

Fo-ti (Ho Shou Wu ya da He Shou Wu)
fo-ti.png
Sperm sayı ve hareketini artırıcı etkisi vardır. Cinsel performansı da artırır.

Ginkgo biloba
ginkgo.png
Kılcal damarlarda dolaşımı hızlandırır, penil ereksiyonu artırır ve antioksidan etkiye sahiptir.
 
Goji berry (Lycium barbarum)
goji.png
Ülkemizde Kurt Üzümü olarak da bilinir. Sperm kalitesini ve hormonları artırıcı etkisi vardır. Kuvvetli bir antioksidandır. Karaciğerin çalışmasını da düzenleyici etkisinden bahsedilir. Oldukça besleyicidir.
 
Maca kökü (Lepidium meyenii)
maca.png
Kırmızı turpa benzer kökü vardır. Özellikle beyinde hipofiz-hipotalamus üzerinden testis uyarıcı etkiye sahip seks hormonlarını artırıcı etkisi bulunur. Sperm sayısı, volümü ve hareketini artırır. Cinsel arzu üzerine olumlu etkisi vardır.

Saw Palmetto berries (serenoa repens)
saw.png
Prostat sağlığı, cinsel fonksiyon bozuklukları, testis atrofisi konularında etkilidir. Cüce palimiye ağacı meyvesi ya da Sabal meyvesi olarak da bilinir.

Schisandra çileği ya da böğürtleni (Schisandra chinensis)

Karaciğer sağlığındaki etkisi daha iyi bilinir. İmmün sistemi, sinir sistemini ve hormonları destekler. Sperm sayısını artırdığı da bildirilmiştir. Sedatif etkisi de vardır.

Tribulus terrestris (Demirdikeni)
tribulus.png
Cinsel hormonları artırıcı etkisi vardır. Erkelerde LH ve Testosteronu, özellikle de DHEA seviyesini artırır. Bu özelliğinden dolayı cinsel fonksiyonların stimüle edilmesinde önerilmektedir. Sperm sayısı ve hareketi artırıcı etkisi de bulunur.

Yohimbe kabuğu (Pausinystalia yohimbe)
yohimbe.png
Üreme sisteminde kan dolaşımını artırır. Penil ereksiyon artırıcı etkisi vardır. Libido üzerine etkisinden de uzun yıllardan beri faydalanılır.

 
 Kaynak: http://www.kaanaydos.com.tr/erkekte-sper...unler.html
Ara
Cevapla
#2
Ahmet Maranki - Kozmik Bilim Isiginda Sifali Bitkiler kitabindan alinti yapilmistir.

r5ZAAz.png
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel Çin Tıbbında Bitkisel Tedavi Yöntemleri Umut 0 812 08-11-2018, Saat: 12:00
Son Yorum: Umut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi