Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Şeker Kullanımı
#1
Şeker ve erkek doğurganlığı
Z5gjdA.png
Doğurganlık söz konusu olduğunda, bir kadının sağlığı göz önünde bulundurulması gereken tek şey değildir, erkeklerin sağlığı açısından bebekler için olduğu kadar önemlidir.
Genetiği, yaşam tarzını ve diyeti içeren doğurganlığı etkileyen birçok faktör vardır. Spermin sağlığı, erkek doğurganlığında, konsantrasyon (sperm sayısı), morfoloji (sperm şekli ve büyüklüğü), motilite (spermin hareket kabiliyeti) ve semen hacmini içeren belirteçleri olan birincil faktördür.
Ve tatlı şeylerin çok fazlası küçük yüzücüler için başını belaya sokuyor.


Şeker ve sperm
Eklenen şeker ve şekerli içecek tüketiminin artması da dahil olmak üzere, dişinin kalitesiz bir diyetinin, düşük yumurta kalitesi ve hamilelik sonuçları ile bağlantısı olmuştur .
Erkekler için araştırmalar, şekerli tatlandırılmış içecek tüketiminin, aksi takdirde sağlıklı genç erkeklerde düşük sperm hareketliliği ile ilişkili olduğunu, (1)ve kafeinli enerji ve alkolsüz içecekler tüketen erkeklerin doğurganlıkta azalma yaşayabileceğini buldu. (2)
Danimarka'da, şekerli içecekler içmeyen erkeklerle karşılaştırıldığında, araştırmacılar günde 1 litre veya daha fazla şekerli şekerli içecek tüketenlerin (özellikle kolada) sperm konsantrasyonunu ve toplam sperm sayısını azalttığını buldular. (3)
Günde 1 litre çok geliyor, değil mi? Eh, bu 2x 600ml'den daha az miktarda kola şişesidir, çoğu kişi için tüketmesi kolaydır.
Belki de daha önemlisi, son zamanlarda yapılan bir araştırma, günde en az bir meşrubat tüketen erkeklerin, eşleriyle başarılı bir şekilde hamile kalma olasılıklarının aylık% 33 daha düşük olduğunu tespit etti. Kadınlar% 25 daha düşük bir şansa sahip bulundu. Hem erkek hem de kadınlar için, alkolsüz içecek alımı% 20 azalmayla ilişkilendirildi.
Baş etüt yazarı Elizabeth Hatch, “Şekerli tatlandırılmış içeceklerin alımı ile düşük doğurganlık arasında, obezite, kafein alımı, alkol, sigara ve genel diyet kalitesi dahil olmak üzere birçok faktör kontrol edildikten sonra tutarlı olan pozitif ilişkiler bulduk” dedi.
“Hamileliği planlayan çiftler, özellikle diğer olumsuz sağlık etkileriyle de ilgili oldukları için, bu içeceklerin tüketimini sınırlamayı düşünebilirler.” (4)
Ayrıca, kontrolsüz kan şekeri, tip 1 ve tip 2 diyabetli erkekler kısırlık sorunları için daha fazla risk altındadır. Bunlar erektil disfonksiyon, gecikmeli boşalma, ters boşalma, düşük sperm kalitesi ve düşük testosteron seviyelerini içerebilir. (5) Sorun, gen ifadesini ve fonksiyonunu değiştirebilir ve gelecekteki yavrular tarafından miras alınabilir. (6)
Doğurganlık için yiyecek
Neyse ki, ne yemeyi seçerseniz, erkek doğurganlığı ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olsun, sağlığın birçok yönüne yardımcı olabilir. Aslında, semen kalitesi daha iyi bir diyetle artar. (7-8)
Şunları da düşünün : (7-9)

 • Ceviz, keten ve chia tohumlarında ve yağlı sardunyalar gibi yağlı balıklarda bulunanlar gibi sağlıklı yağlar
 • Sağlıklı protein, özellikle kabak çekirdeği, yer fıstığı, baklagiller, bezelye ve mercimek gibi baklagiller gibi iyi amino asit arginin kaynakları ve kümes hayvanları dahil bazı hayvansal ürünler *
 • Çok çeşitli renkli sebzeler ve bazı meyveler
 • Aşağıdakiler dahil antioksidanlar açısından zengin gıdalar:
  • kivi ve kırmızı biber gibi C vitamini
  • yeşil yapraklı sebzeler ve avokado gibi E vitamini
  • Ringa balığı ve susam gibi CoQ10
 • İstiridye, et ve kümes hayvanları *, fındık, tohum ve baklagiller gibi çinko bakımından zengin yiyecekler
 • B vitaminleri yönünden zengin besinler, özellikle:
  • yaprak yeşil sebzeler gibi folat (B9 vitamini)
  • et ve kümes hayvanları gibi B12 vitamini *
 • Sebze ve kepekli tahıllardan elde edilen lifler veya yazıldığından, çavdar, kinoa ve karabuğday gibi sözde taneler
 • Su ve bolca.

Sınırlamayı veya bunlardan kaçınmayı düşünün :

 • Özellikle şekerli içeceklerden günde 6 çay kaşığı (25 g) fazla şeker ilave edildi
 • Trans yağlar ve derin yağda kızartılmış besinler
 • Yapay renkler ve tatlar
 • Ağır işlenmiş tahıllar ve beyaz un ve hamur işleri gibi unlar
 • Şarküteri etleri gibi ağır işlenmiş et ürünleri
 • Makul ve mümkün olduğunda, pestisitler, sıvı kimyasallar, plastikler ve çevremizdeki diğer zararlı maddelerle temas kurun.

Dikkate alınması gereken yaşam tarzı faktörleri, stresi yönetmek, kaliteli uyku almak, kullanımı sınırlandırmak veya alkol, uyuşturucu ve sigara alımını sınırlandırmak, her gün egzersiz yapmak ve sağlıklı, anlamlı ilişkileri sürdürmektir.
Dikkate alınacak yukarıda belirtilen diyet ve yaşam tarzı faktörleri olsa da, gebe kalmaya çalışıyorsanız, gebe kalmakta güçlük çekiyorsanız veya doğurganlığı etkileyebilecek ilaçları araştırıyorsanız doktorunuza danışmanız önemlidir.
Son olarak, iyi yemek yemek ve içmek aynı zamanda bebeği taşıyacak olan eşe, hamile kalmadan önce ve hamile kalmadan önce aynı şeyi yapmada yardımcı olacaktır. Bu, hane halkının beslenme alışkanlıklarında olumlu bir kaymaya yol açarak, vücutlarını, beynini ve genel gelişimlerini besleyerek gelecekteki böcekleri etkileyebilir. Kazan-kazan!
Angela Johnson (BHSc Nut. Med) adlı geliştiriciden
* Mümkün olan her yerde etik ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen hayvansal ürünleri seçin.
 
Referanslar


 1. Chiu, YH ve diğ. 2014, 'Genç erkeklerde semen kalitesi ve üreme hormonu seviyelerine bağlı olarak şekerli şekerli içecek alımı', Human Reproduction, vol. 29, hayır. 7, sayfa 1575-1584.
 2. Wesselink, AK ve diğ. 2016, 'Kafeinli ve kafeinli bir içecek tüketiminde tüketim öncesi ve fecundability',  Üreme toksikolojisi , vol. 62, sayfa 39-45.
 3. Jensen, TK ve diğ. 2010, '2,554 genç Danimarkalı erkek nüfusunda kafein alımı ve sperma kalitesi', Amerikan Epidemiyoloji Dergisi , vol. 171, hayır. 8, sayfa 883-91.
 4. Hatch, E ve diğ. 2018, 'Bir Kuzey Amerika Önyargı Kohortunda Şekerli Tatlandırılmış İçeceklerin Alımı ve Verimliliği', Epidemiyoloji, cilt. 29, hayır. 3, sayfa 369-378.
 5. Diabetes UK 2018, Erkeklerde Kısırlık , 18 Eylül 2018'de görüntülendi, <https://www.diabetes.co.uk/pregnancy-complications/infertility-in-men.html >
 6. Ding, GL ve diğ. 2015, 'Spermatogenezde diyabetin erkek fertilitesi ve epigenetik düzenleme üzerine etkisi', Asya Androloji Dergisi, vol. 17, hayır. 6, sayfa 948-953.
 7. Gaskins, AJ ve diğ. 2012, 'Genç erkeklerde diyet kalıpları ve semen kalitesi', İnsan Üreme , cilt. 27, hayır. 10, sayfa 2899-2907.
 8. Gaskins, AJ & Chavarro, JE 2018, 'Diyet ve doğurganlık: bir inceleme',  Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi , vol. 218, hayır. 4, sayfa 379-389'da açıklanmaktadır.
 9. Hechtman, L 2012, Klinik Naturopatik Tıp , Churchill Livingstone, Chatswood, NSW

Kaynak: https://thatsugarmovement.com/sugar-and-male-fertility/
instagram: @azospermihastalari 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi