Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şoku atlattım. Tedaviye Başlıyorum.
Thumbs Up 
Herkese tekrar merhaba. Bir süre önce kafayı yemek üzereyim diye bir konu açmıştım. Azoospermi olduğumu öğrendiğim ilk gündü ve gerçekten hayatımın en zor günlerinden birini geçirdim. Çok şükür şimdi biraz daha sakinim. Durumu eşimle ve ailemle paylaştım. Tabiki kabullenmeleri çok kolay olmadı ama onlar da ellerinden geldiğince bana yardımcı olmaya çalışıyorlar. Keşke daha erken söyleseymişim diyorum, çünkü tek başıma kaldırmaya çalıştığımda oldukça ağır gelmişti. Yarın tüm tetkiklerimle birlikte Antalya'da bir profesör ile görüşmeye gideceğim. Kasım ayı için de Celalettin Peru'dan randevu aldım. Sonrasında da duruma göre Ankara'da Ege Can Şerefoğlu ile görüşmeyi düşünüyorum. Hangisi daha mantıklı gelirse de tedaviye onunla devam edeceğim, ama sanki C.Peru daha ağır basıyor fakat henüz karar veremedim. Bu arada sitede hemen hemen tüm konuları yorumları okudum sayılır. Sizlere de teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten böyle bir sitenin olması ve içimizi dökebiliyor olmamız inanılmaz etkili oluyor. Admin arkadaşlar mümkünse ilk açtığım konuyu kaldırsınlar, kimseye umutsuzluk aşılamak istemem. Hastalık zor ama umutsuz, çaresiz değiliz en azından  artık bunun farkındayım. Yarın bismillah deyip ilk adımı atacağım. İnş hakkımızda hayırlısı olur.
valM9p.jpg
r0aPrz.jpg
P7AX9b.jpg
QP0bqr.jpg
863p4d.jpg

Bunlar da sonuçlarım. Umarım yakın zamanda, daha olumlu sonuçları bu siteye yüklemek de nasip olur.
Ara
Geçmiş olsun, ailenle paylaşman durumu kabullenip hemen çözüm yolları aramaya başlamakla doğru olanı yapmışsın. Bende Haziranda öğrendim ilk etapta standart yollarla ilerledim. Devlet Hastanesi, Zeynep Kamil ve Çapa'ya gittim bu süre içerisinde Celalettin Hocayı da öğrendim. Gittiğim tüm doktorlar bana Mikro Tese olacaksın sperm hücresi olur ise tüp bebekle çocuk sahibi olabilirsin dediler. Bizim durumumuzda hastaların hemen bu operasyonla çocuk sahibi oldukça düşük ve maalesef iş birazda insani yönü ikinci planda ticarete dönmüş. Hayal satan doktorlardan uzak durmanı öneririm. Yaptığım araştırmalarda bu sorunu yaşamış olan hemen hemen herkes kesinlikle hemen mikro tese olma olumsuz sonuçlanırsa süreç daha da uzayacağını söylediler ve Eylül ayı itibariyle Celalettin Hoca'da tedaviye başladım. Mikro Tese ya da benzeri bir operasyon ilk etapta düşünmemeni tavsiye ederim.

Kan testi sonuçlarında başlangıç için çokta olumsuz olmadığını düşünmüyorum. Eğer Spermiyogram testi bir kez yaptırdıysan detaylı analiz yapan farklı bir yerde de yaptırmanı öneririm.

Paylaştığın sonuçlarda testislerin normal boyutta olması senin için avantaj bu hastalığın en temel sebeplerinden biri testislerin küçük olması. Doopler Us sonuç kısmında yazanları daha tecrübeli arkadaşlar yorumlayabilirler. Son olarak çok geç kalmadan aklına yatan bir yerde tedavi olmanı öneririm. Benim yaptığım araştırmalarda Celalettin Hoca haricindekilerin operasyon dışında farklı bir tedavi yöntemi görmedin. Bu yüzden karar vermeden önce Kasım ayında Celalettin Hoca'ya muayene ol öyle karar ver.

Son olarak bizim insanımız biraz bilgisi yok fikri vardır. Bu nedenle bunu kullan şunu kullanma, bunu yap şunu yapma gibi tavsiyeleri başta sen ve eşin dikkate alma. Bu konu da tavsiyelerini dikkate alabileceğin yer konunun uzmanı doktorlar ve sorunu yaşayıp tecrübe eden kişilerdir.

Rabbim hepimize önce sabır ve güç sonra da baba olmayı nasip etsin.
Ara
sonuçlarınıza bakılırsa fsh sizde yüksek değil tedaviniz daha kolay görünüyor.Belkide detaylı spermiyogramda sperm hücresine rastlayabilirler.prolaktin yüksek onuda ilaçla dengeleyebilirler.
Rabbim hepimizi kolayca sonuca ulaştırsın inşallah.varikosel olayınıda cp tedavinin süreci devam ederken size ameliyat önerecektir zaten
Ara
kardeşim bir yerden başlamak en güzeli, şimdiden sabırlar ve hayırlı sonuçlar diliyorum. ben öğreneli yıllar oldu. iki yıl kaan aydosla heba ettim. şimdi celalettin bey ile devam ediyoruz 1 yıl bitti. %6 spermatid ile başlamıştım. Şimdi son testimde elonge I ve II görünüyor. Allah hepimize ve eşlerimize sabırlar versin. bende varikosel de var. celalettin bey tedaviye başlarken ona sonra bakacağız, zamanı gelince demişti. böyle kesin ve emin konuştuğuna göre bir bildiği vardır dedim ve kafama takmıyorum. spermlere kavuşmayı bekliyorum şimdi. zaten açıkçası hedefim doğal çıkış da değil. spermler oluşsun da ben onları mesa ya da tese işte ne bileyim bir şekilde olup bulurum diye düşünüyorum. birden fazla doktorla görüşmek çok mantıklı. inşallah hayırlısıyla şifamızı buluruz.
Ara
Tekrar merhaba. Bu konuyu açmamın üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. Üç haftadır Antalya'daki hemen hemen tüm üroloji doktorlarıyla görüştüm diyebilirim. Bunun yanı sıra iki farklı da tüp bebek merkezine gittim. Ayrıca yurt dışından da bazı ivf hastaneleriyle görüştüm, 4-5 farklı da yabancı makale okumuşumdur. 3-4 tane de bizimle aynı hastalığa sahip kişiyle konuştum, tecrübelerini, doktorlarını sordum vs. Kimseyi karamsarlığa düşürmek istemiyorum ama bu 3 haftada öğrendiğim şey şu; gerçekten zor bir hastalıkla uğraşıyoruz. Özellikle tıkanıklığa bağlı olmayan non-obsructive dediğimiz kısım azoosperimideki en zorlu hastalar. Bu hastalar arasındaki zorlu genetik ve hormon testlerine göre daha zor ya da daha kolaya doğru gidiyor. Tüm bu araştırmalarım sonucunda şunu gördüm. Bu hastalık için öyle ya da böyle micro tese ameliyatı yapılacak arkadaşlar. Fakat burda hemen hemen her doktorun görüşleri ayrılıyor.
1. Görüş : Hemen Micro Tese Olman lazım.
Bunu söyleyen doktorlar diyor ki, hormon testlerin fena değil çok fazla anomali yok. Genetikte sorun yok. Dolayısıyla Testis içerisinde sperm üretimi olabilir. Hemen micro tese yapalım spermi bulalım. Bulamazsak patolojiye gönderelim. Testiste oluşan bozukluk neyse ona göre bir tedaviye başlayalım.
2. Görüş: Önce hormon tedavisi 3 ya da 6 ay sonra MTese olman lazım.
Bunu söyleyen doktorlar da aslında hormon tedavisinin %100 işe yarayacağını söylemiyorlar. Ama çok küçük ihtimal de olsa, hormon tedavisiyle testis sperm üretmeye zorlanırsa belki doğal yoldan bir çıkış bile elde edebiliriz, literatürde bunlar var diyorlar. Ama gerçekten %2-3'lük bir şans veriyorlar.
3. Görüş: Testisteki tüm deformasyonları giderip mikrotese olman lazım.
Bunu söyleyen doktorlar da. Testiste ne kadar sorun varsa çözelim sonra micro tese yapalım diyorlar. Yani önce varikosel ameliyatı yapalım. Sonrasında 3-6 ay hormon tedavisi yapalım ve sonra mikro tese ameliyatı yapalım diyorlar. Bildiğiniz üzre varikosel tek başına azoosperminin sebebi deği ama doktora göre orda bir rahatsızlık bir dezenformasyon var ve tedavi edeceksek tamamını tedavi etmemiz gerekiyor diyor.

Bunlardan başka tedavi önerisiyle karşılaşmadım açıkçası. Karşılaştığım da ciddiye almayı gerektirmeyecek şeylerdi o yüzden yazmıyorum. Bu üç yöntemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Mesela ilk yöntem en hızlı sonuç verme ihtimali olan yöntem ama hiç tedavi olmadan yapılması dezavantajı. Diğer yöntemler daha mantıklı gibi gözükse de onlar için de dezavantaj zaman ve maddi kayıp ayrıca bunların beraberinde getireceği psikoloji olacak.

Yine de yılmak yok. Tedaviye bir şekilde başlayacağız. Ben daha önce C. Peru Hoca'dan randevu almıştım. Fakat bazı kişisel sebeplerden ve konuştuğum kişilerin yaptıkları yorumlardan dolayı vazgeçtim. Yine Bu ayın sonunda İstanbul'da iki farklı doktorla görüşeceğim. Eğer onlara da ısınamazsam, belki tekrar C peruyu düşünebilirim.

Herkese tekrar geçmiş olsun.
Ara
(12-11-2019, Saat: 11:49)aaaaaa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar merhaba. Bu konuyu açmamın üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. Üç haftadır Antalya'daki hemen hemen tüm üroloji doktorlarıyla görüştüm diyebilirim.  Bunun yanı sıra iki farklı da tüp bebek merkezine gittim. Ayrıca yurt dışından da bazı ivf hastaneleriyle görüştüm, 4-5 farklı da yabancı makale okumuşumdur. 3-4 tane de bizimle aynı hastalığa sahip kişiyle konuştum, tecrübelerini, doktorlarını sordum vs. Kimseyi karamsarlığa düşürmek istemiyorum ama bu 3 haftada öğrendiğim şey şu; gerçekten zor bir hastalıkla uğraşıyoruz. Özellikle tıkanıklığa bağlı olmayan non-obsructive dediğimiz kısım azoosperimideki en zorlu hastalar. Bu hastalar arasındaki zorlu genetik ve hormon testlerine göre daha zor ya da daha kolaya doğru gidiyor. Tüm bu araştırmalarım sonucunda şunu gördüm. Bu hastalık için öyle ya da böyle micro tese ameliyatı yapılacak arkadaşlar. Fakat burda hemen hemen her doktorun görüşleri ayrılıyor.
Bunu söyleyen doktorlar diyor ki, hormon testlerin fena değil çok fazla anomali yok. Genetikte sorun yok. Dolayısıyla Testis içerisinde sperm üretimi olabilir. Hemen micro tese yapalım spermi bulalım. Bulamazsak patolojiye gönderelim. Testiste oluşan bozukluk neyse ona göre bir tedaviye başlayalım.
Bunu söyleyen doktorlar da aslında hormon tedavisinin %100 işe yarayacağını söylemiyorlar. Ama çok küçük ihtimal de olsa, hormon tedavisiyle testis sperm üretmeye zorlanırsa belki doğal yoldan bir çıkış bile elde edebiliriz, literatürde bunlar var diyorlar. Ama gerçekten %2-3'lük bir şans veriyorlar.
Bunu söyleyen doktorlar da. Testiste ne kadar sorun varsa çözelim sonra micro tese yapalım diyorlar. Yani önce varikosel ameliyatı yapalım. Sonrasında 3-6 ay hormon tedavisi yapalım ve sonra mikro tese ameliyatı yapalım diyorlar. Bildiğiniz üzre varikosel tek başına azoosperminin sebebi deği ama doktora göre orda bir rahatsızlık bir dezenformasyon var ve tedavi edeceksek tamamını tedavi etmemiz gerekiyor diyor.

Bunlardan başka tedavi önerisiyle karşılaşmadım açıkçası. Karşılaştığım da ciddiye almayı gerektirmeyecek şeylerdi o yüzden yazmıyorum. Bu üç yöntemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Mesela ilk yöntem en hızlı sonuç verme ihtimali olan yöntem ama hiç tedavi olmadan yapılması dezavantajı. Diğer yöntemler daha mantıklı gibi gözükse de onlar için de dezavantaj zaman ve maddi kayıp ayrıca bunların beraberinde getireceği psikoloji olacak.

Yine de yılmak yok. Tedaviye bir şekilde başlayacağız. Ben daha önce C. Peru Hoca'dan randevu almıştım. Fakat bazı kişisel sebeplerden ve konuştuğum kişilerin yaptıkları yorumlardan dolayı vazgeçtim. Yine Bu ayın sonunda İstanbul'da iki farklı doktorla görüşeceğim. Eğer onlara da ısınamazsam, belki tekrar C peruyu düşünebilirim.

İlla tese olacaksiniz diye birsey yok. Genetik problem yoksa tese olmamış kişilerde tedaviyle sperm cıkışı oluyor. Sizinle konuşmuştuk diye hatırlıyorum. Fikirlerim kıymetsiz mi geldi, yoksa buraya yazmayı mi unuttunuz?
instagram: @azospermihastalari 
Ara
(12-11-2019, Saat: 11:49)aaaaaa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar merhaba. Bu konuyu açmamın üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. Üç haftadır Antalya'daki hemen hemen tüm üroloji doktorlarıyla görüştüm diyebilirim.  Bunun yanı sıra iki farklı da tüp bebek merkezine gittim. Ayrıca yurt dışından da bazı ivf hastaneleriyle görüştüm, 4-5 farklı da yabancı makale okumuşumdur. 3-4 tane de bizimle aynı hastalığa sahip kişiyle konuştum, tecrübelerini, doktorlarını sordum vs. Kimseyi karamsarlığa düşürmek istemiyorum ama bu 3 haftada öğrendiğim şey şu; gerçekten zor bir hastalıkla uğraşıyoruz. Özellikle tıkanıklığa bağlı olmayan non-obsructive dediğimiz kısım azoosperimideki en zorlu hastalar. Bu hastalar arasındaki zorlu genetik ve hormon testlerine göre daha zor ya da daha kolaya doğru gidiyor. Tüm bu araştırmalarım sonucunda şunu gördüm. Bu hastalık için öyle ya da böyle micro tese ameliyatı yapılacak arkadaşlar. Fakat burda hemen hemen her doktorun görüşleri ayrılıyor.

Ne kadar güzel bir araştırma yapmışsın kardeşim seni tebrik ediyorum. Şahsen ben senelerdir bu sıkıntının içindeyim, hiç böylesine derin bir araştırma içine girmemiştim. Yöntemlere bakış açın da bence çok doğru. Bunlardan birine inanıp bismillah demekle başlıyor her şey.
Ben önce tedavi olup sonra mtese işine gireyim diyenlerdenim. Doğal çıkış olursa ne mutlu ama düşük ihtimal olduğunu bildiğimden ve bende halihazırda tıkanıklık da olduğundan yeter ki sperm oluşsun ben tese de olurum gerekirse. o yüzden şu anda bitkisel tedavideyim 1 yıldır. test sonuçlarına göre yavaş yavaş gelişme gösteriyorum. düşüncem şu; bu şekilde devam edeceğim, ne zaman durakladı ilerlemem o zaman mtese deneyeceğim. Zaten doktorum da böyle söylüyor. Celalettin peruda tedavi oluyorum. duraklama olduğu zaman testis içinde arayacağız spermleri diyor ama onun söylediği yöntem mesa diye bir yöntem. o daha az zarar veriyormuş anladığım kadarıyla ama benim için sperm bulunsun da yöntem çok önemli değil. 
Allah her şeyin önce hayırlısını versin. Nasipte varsa her şey birer vesile. Araştırman ve paylaşımın ile beni aydınlattığın için teşekkür ederim.
Ara
Güzel araştırma tebrik ederim. Bende 2 doktordan aldığım görüş varikosel olman şart. Lakin hiç sperm çıkışı yok bende. Doktora diyorum ki 6 ay sonra gene sperm çıkmaz ise ne olacak doktorun cevabı zaten bir garanti veremem diyor. Diyorumki hormonlarda bir problem olabilir diyorki hormonların sağlıklı valla ben hiç bişe anlamadım şimdi celaletin hoca için testleri tamamlayıp randevu almayı planlıyorum.
Ara
(12-11-2019, Saat: 15:56)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlla tese olacaksiniz diye birsey yok. Genetik problem yoksa tese olmamış kişilerde tedaviyle sperm cıkışı oluyor. Sizinle konuşmuştuk diye hatırlıyorum. Fikirlerim kıymetsiz mi geldi, yoksa buraya yazmayı mi unuttunuz?

Umut hocam fikirleriniz tabiki kıymetli. Ben hala size borçlu hissediyorum kendimi zira daha eşimle paylaşmamışken sizinle hem burdan hem instagramdan iletişime geçmiştik. Kaldı ki siz benim geçtiğim yollardan yıllar önce geçtiniz benden çok daha tecrübelisiniz, o yüzden fikirleriniz benim için gerçekten önemli. Bahsettiğiniz tedavi yöntemiyle ilgili biraz daha açıklama yaparsanız çok memnun olurum.

(12-11-2019, Saat: 16:15)Gurses123 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne kadar güzel bir araştırma yapmışsın kardeşim seni tebrik ediyorum. Şahsen ben senelerdir bu sıkıntının içindeyim, hiç böylesine derin bir araştırma içine girmemiştim. Yöntemlere bakış açın da bence çok doğru. Bunlardan birine inanıp bismillah demekle başlıyor her şey.
Ben önce tedavi olup sonra mtese işine gireyim diyenlerdenim. Doğal çıkış olursa ne mutlu ama düşük ihtimal olduğunu bildiğimden ve bende halihazırda tıkanıklık da olduğundan yeter ki sperm oluşsun ben tese de olurum gerekirse. o yüzden şu anda bitkisel tedavideyim 1 yıldır. test sonuçlarına göre yavaş yavaş gelişme gösteriyorum. düşüncem şu; bu şekilde devam edeceğim, ne zaman durakladı ilerlemem o zaman mtese deneyeceğim. Zaten doktorum da böyle söylüyor. Celalettin peruda tedavi oluyorum. duraklama olduğu zaman testis içinde arayacağız spermleri diyor ama onun söylediği yöntem mesa diye bir yöntem. o daha az zarar veriyormuş anladığım kadarıyla ama benim için sperm bulunsun da yöntem çok önemli değil. 
Allah her şeyin önce hayırlısını versin. Nasipte varsa her şey birer vesile. Araştırman ve paylaşımın ile beni aydınlattığın için teşekkür ederim.

Hocam ben de sizin gibi en azından 3 aylık tedavi olmadan bodozlama micro tese olmaya çok sıcak bakmıyorum. C. Peru hoca bu alanda kendini zaten kanıtlamış birisi. Benim de en çok görüşmek istediğim hocalardan birisiydi ama dediğim gibi kişisel sebeplerden dolayı vazgeçtim. Umarım sizin için her şey yolunda gider. Fakat sizin durumunuz bizimkiyle aynı değil. Sizde tıkanıklık da varmış söylediğiniz üzre. Dolayısıyla tıkanıklığı bitkisel yollar kullanarak, ödem sökücü ilaçlar ya da yine bitkiler kullanarak da tedavi edebilirsiniz. Ancak tıkanlıklığa bağlı olmayan azoospermi'de maalesef fayda sağlayan bitkisel bir tedavi yok. ( En azından ben araştırmalarım sonucu  bulamadım) Ama bir çok doktorun da dediği gibi ilaç ve hormon tedavisiyle testisler, sperm üretmeye zorlanabilir. Bunun tek dezavantajı hormon ilaçlarının maaliyeti ve en az 3 ay sürecek olması.

Esteves_Tab_2.jpg.jpg

Bu tablo sperm çıkarma yöntemleri üzerine yazılmış bir makaleden alıntı. Sperm çıkarma yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları yazıyor. Size Söylenen Mesa yönteminin avantajları;
1-Çok sayıda sperm çıkışı
2-Sonradan sperm dondurma şansının çok yüksek olması
3-Kan toplanma riskinin düşüklüğü
4-Testisin yeniden yapılanmasının mümkün olması

Dezavantajları ise;
1- Cerrahi araştırma şartı
2- Daha fazla Maaliyet ve zaman
3-Mikro cerrahi araçlara ve bu alanda tecrübeli hekime ihtiyaç
4- Operasyon sonrası rahatsızlık

http://brazjurol.com.br/september_octobe...70_583.htm

(12-11-2019, Saat: 18:10)keops Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel araştırma tebrik ederim. Bende 2 doktordan aldığım görüş varikosel olman şart. Lakin hiç sperm çıkışı yok bende. Doktora diyorum ki 6 ay sonra gene sperm çıkmaz ise ne olacak doktorun cevabı zaten bir garanti veremem diyor. Diyorumki hormonlarda bir problem olabilir diyorki hormonların sağlıklı valla ben hiç bişe anlamadım şimdi celaletin hoca için testleri tamamlayıp randevu almayı planlıyorum.

Teşekkür ederim. Sizin durumla benimkisi birbirine yakın. Benim hormon testlerimde de testesteron 300ün altında çıkıyor ancak sizden farklı olarak fsh/lh normal seviyelerde. Burda bir çok kişinin de söylediği gibi microtese konusunda acele etmenize gerek yok. Zaten üretim varsa mtese yarım saat süren basit bir operasyon. Ama varikosel konusunda çok farklı şeyler söyleniyor. Kimi doktor gereksiz diyor kimi doktor mutlaka olmalısın diyor. Mesela gittiğim doktorlardan birisi , eğer varikosel ergenlik zamanından beri varsa. Testis içerisinde çok fazla ısı yükselmesi yaptığı için, testis bir süre sonra sperm üretmeyi bırakmış olabilir dedi. Bana çok mantıklı geldi çünkü bende bildim bileli varikosel var. C. Peruyla görüştükten sonra bana da bilgi verirseniz çok sevinirim.
Ara
Şöyle bi gerçeği atlıyorsunuz.microtesede bulunan sperm eğer sağlıklı değilse malesef tüp bebek başarılı olmuyor.tedavisiz bulunan spermlerde genelde sağlıksızdır diye düşünüyorum.
Bende oyüzden önce tedavi sonra doğal çıkış taraftarıyım.Evet suan yurtdışında doğal çıkışı kabul eden bi sistem olmadığı için bizim doktorlarımızda inanmayabilir.Ama ben 6 aydır bir çok kişiyle görüştüm ve doğal çıkışla havuzlama aşamasına gelen çok kişi var.Bunu sağlayan uğraşan tek doktorda celalettin peru.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi