Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tek Taraflı (Unilateral) Mikrotese Olur mu?
#1
Non-Obstrüktif Azospermide Tek Taraflı Mikroskopik Testiküler Sperm Ekstraksiyonu


KOÇ, E , BEDİR, F , KARABULUT, İ , ÖZBEY, İ , POLAT, Ö . (2019). Unilateral Microscopic Testicular Sperm Extraction in Non-Obstructive Azoospermia. Yeni Üroloji Dergisi , 14 (3) , 176-181 . DOI: 10.33719/yud.513792

Amaç: Çalışmamızda, kliniğimizdeki non-obstrüktif azoospermi (NOA) olgularında tek taraflı mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonu (mTESE) sonuçlarımızı sunmayı ve başarıyı etkileyen faktörleri ortaya koymayı amaçladık.

Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza toplam 102 NOA hastası dahil edildi. Hastaların testis hacimleri, serum folikül uyarıcı hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), prolaktin (PRL) ve testosteron (T) düzeyleri ölçüldü, genetik değerlendirmeleri yapıldı. Ardından mTESE uygulanarak hastalar, sperm ekstraksiyonunun başarılı (sperm bulunan) veya başarısız (sperm bulunmayan) olmasına göre iki gruba ayrıldı. Gruplar demografik, klinik ve histopatolojik veriler açısından karşılaştırıldı.

Bulgular: mTESE ile sperm ekstraksiyonu başarı oranımız %62.7 idi (n=64). İki grup arasında yaş, infertilite süresi, serum T ve PRL düzeyleri açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.896, p=0.357, p=0.504, p=0.179). mTESE'nin başarılı olduğu grupta ortalama testis hacmi anlamlı olarak daha yüksek olup, serum FSH ve LH düzeyleri anlamlı olarak düşüktü (sırasıyla p=0.029, p=0.004, p=0.001). Histopatolojik değerlendirmede mTESE başarısı açısından hipospermatogenez, sertoli cell only sendromu (SCOS) ve matürasyon arrest (MA) grupları arasında anlamlı fark bulundu (sırasıyla % 88.5, %37.5, % 30; p<0.001).

Sonuç: Tek taraflı mTESE başarı oranımız, daha önce bildirilen bilateral serilerle benzer olarak bulundu. mTESE başarısını etkileyen birden çok prediktif faktör bulunmakla birlikte, tek taraflı mTESE uygulamasının daha az invaziv olması ve kontralateral testis bütünlüğünün korunması nedeniyle kurtarma mTESE açısından avantaj sağlayabilir. 
Kaynak: https://doi.org/10.33719/yud.513792
instagram: @azospermihastalari 
Ara
Cevapla
#2
Bir üstteki çalışmada dikkatimi çeken bazı ifadeleri Türkçeye çevirmeye calistim (O kadar da sağlıklı bir çeviri sayılmaz):

MikroTESE'nin çok düşük komplikasyon oranları olmasına rağmen, invaziv bir prosedürdür.  Her iki tesise uygulandığında, bilateral testislerde hasara, testis hacminde azalmaya, testis kan akışının bozulmasına ve testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir (14).

Grup 1'de (başarı sağlanan grupta) Serum FSH ve LH düzeyleri anlamlı olarak düşüktü ve ortalama testis hacmi anlamlı olarak daha yüksekti.

Azalan testis hacminin hipogonadizm ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Okada ve ark. 120 hastayı ameliyat ettikten sonra 6 ay sonra, geleneksel TESE'nin % 25'inde ortalama testis hacminde en az 2 ml, mTESE olanlarda da % 2.5 oranında azalma saptandı. Bunun işlem sırasında çıkarılan doku miktarı ile ilişkili olduğu düşünülmüştür (15).  Öztürk ve ark.  mTESE'den 3 ve 12 ay sonra ortalama testis hacminde sırasıyla 0.3 ml ve 0.6 ml'lik bir azalma bildirilmiştir.  Kan dolaşımının bozulmasına yol açan testiküler doku ekstraksiyonu ile ilişkili olduğu düşünülmüştür (16).  Çıkarılan testis dokusunun artan miktarı Leydig hücre sayısındaki azalmaya bağlı olarak testosteron sekresyonunun bozulmasına neden olur.  Bir meta-analizde, NOA'lı erkeklerde ortalama serum toplam testosteron seviyesinin mTESE'den sonra ciddi şekilde azaldığı gösterilmiştir (17).  MTESE'nin komplikasyon oranı genellikle düşük olmasına rağmen, tek taraflı cerrahi, bilateralden daha az invazivdir ve bu da daha az cerrahi yük ile daha düşük komplikasyon oranlarına neden olabilir.  Kontralateral testisin doku bütünlüğünden tek taraflı cerrahide ödün verilmemiştir ve bu da kurtarma/ikinci mTESE başarı oranını artırabilir.  Çalışma tasarımımızda, 3-6 aylık hormonal manipülasyondan sonra kontralateral testis için mTESE kurtarma planladık.  Bununla birlikte, hastaların sadece 4'ü kliniğimize hastaların çaresizliği, hastaların ameliyatla ilgili kaygısı ve uzak bölgelerde yaşayan hastaların hastaneye geri dönememeleri nedeniyle çeşitli nedenlerle hepsine uygulayamadik.  MTESE'de sperm bulamadığımız 38 hastanın sadece 4'ünde kurtarma mTESE uygulayabildik.  Bu nedenle, tek taraflı mTESE'nin avantajını kurtarma prosedürü açısından değerlendirme şansımız olmadı.  Diğer çalışmalarda, mTESE kurtarma sonuçlarının değerlendirilmesi, tek taraflı mTESE'nin bilateral ile karşılaştırılmasında değerli bilgiler sağlayabilir.  

Spermatogenezin normal olup olmadığını gösteren referans serum FSH düzeyi yoktur, ancak daha önceki çalışmalar, serum FSH düzeyi yüksek olan azospermik hastalarda sperm alımının daha az başarılı olduğunu göstermiştir (8-10).  Çalışmamız, mTESE'nin başarılı olduğu grupta anlamlı derecede düşük FSH düzeyi açısından önceki raporlarla uyumlu idi.  Öte yandan, yüksek FSH seviyesi, seminifer tübül içeren spermin yokluğunu her zaman yansıtmaz (11).  FSH seviyesi testisteki toplam germ hücre sayısı ile ters orantılıdır, ancak spermatogenezin sonraki aşamalarıyla doğrudan ilişkili değildir ve prediktif değeri tartışmalıdır (2, 3).  Beş hastada derece III varikosel vardı ve subinguinal mikroskobik varikoselektomi uyguladık.  Varikoselektomiden altı ay sonra, semen analizinde tekrar azospermi saptandı.  Bu nedenle mTESE uygulanmış ve hepsinde sperm bulunmuştur.  Önceki çalışmalar varikoselektominin mTESE'nin başarısında% 10 artış sağladığını göstermiştir, ancak bazı çalışmalar önemli bir etki göstermemiştir.  Genel görüş varikoselektomiye yöneliktir (3, 22, 23).
instagram: @azospermihastalari 
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Grade 3 ile Tüp bebek denemesi başarılı olur mu? ACİLSERVİS 0 2,334 25-02-2019, Saat: 09:10
Son Yorum: ACİLSERVİS
  Goji Suyu Spermin Sağlıklı Kalmasına Yardımcı Olur Umut 0 2,717 22-10-2018, Saat: 11:26
Son Yorum: Umut
  Yaşam tarzı faktörleri düşük erkek doğurganlığına nasıl sebep olur? SABIRIZAZİM 0 2,293 18-08-2018, Saat: 20:45
Son Yorum: SABIRIZAZİM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi