Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İdeal Testis Ölçüleri Nedir?
Herkese selamlar,

Azospermi hastaları için hep konuşulur testisin küçük olması. Acaba ideal testis ölçüleri nelerdir? Örneğin benim ultrason sonuçlarında çıkan rakamlara göre normal mi, küçük mü?

Sağ: 23x24x41mm
Sol: 19x24x41mm
Ara
Benim ultrason sonıcunda da sağ testis 40x15 sol testis 38x15 yazmış
Ara
(08-09-2020, Saat: 13:45)sourtimes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese selamlar,

Azospermi hastaları için hep konuşulur testisin küçük olması. Acaba ideal testis ölçüleri nelerdir? Örneğin benim ultrason sonuçlarında çıkan rakamlara göre normal mi, küçük mü?

Sağ: 23x24x41mm
Sol: 19x24x41mm
Yogunluktan hizli cevap veremiyorum bu aralar. Goruyorum ama yazilanlari. Bunu net olarak ben de bilmiyorum. Ultrasonda (doppler) testis boyutlari normal yaziyorsa sikinti yok gözüyle bakıyorum. 

Prof. Dr. Metin Özata soyle demis verdigim linkte:
https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_2903.htm

Normal erişkin bir erkekte her bir testis 20 gram ağırlığında ve 4.5x3x2.5 cm boyutlarında ve 15-30 ml hacmindedir. Testisler ergenliğe girmeden önce 2 cm uzunluğunda ve 2 ml kadardır. Ergenlikle birlikte hacmi artar ve 16-19 yaşında erişkin volümüne ulaşır. Yaşlanma ile boyutları değişmez. Testislerin % 90'ını seminifer tübüller denen ve içinde spermin yapıldığı tüp şeklindeki yapılar oluşturur.

Wikipedia'da soyle yaziyor:
İnsanlarda yetişkin bir erkekte testis büyüklüğü olarak, sağlıklı bir testisin boyutları en az olmak üzere, özellikle uzunluğu 3,5 cm, genişliği 2 cm üzerinde olması gerekir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml civarlarındadır.
instagram: @azospermihastalari 
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kısırlık - İnfertilite nedir ? ier 0 1,541 02-02-2019, Saat: 12:43
Son Yorum: ier

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi