Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ROSİ mi ELSİ mi?
Merhaba Arkadaşlar,
ben burada yeniyim, biliyorum, hepimizin umudu aynı ve inşallah dualarımız kabul olur.

ROSİ konusunda bizim umudumuzla çok oynandı diye düşünüyorum.

Bizim ROSİ tecrübemiz:
Biz Ankara'da iki defa güya ROSİ (round spermatid injection) yaptırdık. En sonunda, yani bizim tekrar tekrar sormanız ve araştırmamız sonuçunda ELSİ (elongated spermatid injection) yapıldığını anladık ve öğrendik. Maalesef bu bilgiyi başta söylemiyorlar. Anladığımız kadarıyla ROSİ ile hiçbir çocuk olmamış, olanlar ELSİ yöntemiyle oluşmuş. Aman dikkat, çok soru soranı kovuyorlar Merkez'den!!!!

Bu iki deney için yaklaşık 50 bin TL harcadık.

Benim eşimde azospermi tanısı konuldu ve mikro tese'de oluşmuş sperm bulunmadı. Merkez'e gittiğimizde ilk sperm analizinde elonge Grad 2 çıktı, hiç tedavi görmeden elonge Grad 4 oldu güya, bununla dabaşlayabileceğimizi söylediler. Sorduğumuzda, böyle aniden değişiklikler olabileceğini söylediler. Orada beklerken, başka hastalarda da aynı durum, birden sperm analizi sonucu Grad 4 oldu, tuaf değil mi?
Lütfen aniden geçmişte Elonge Grade 1 veya 2'den aniden Elonge Grade 3 veya 4 olanlarr bizimle iltibata geçsinler, burada birşeyler dönüyor arkadaşlar.

Elonge Grade 4 ile neden ROSI yapıldı bizde anlamıyorum, çünkü olmuş sperm!!!! Bunu çok sorduk, biz sordukca cevaplar daha kısa olmaya başladı, çünkü cevapları da araştırdık.

Belki siz de farkına vardınız, bizim Ankara'da gittiğimiz Merkez'de elonge spermatid Grade 1-4 olarak adlandırılmakta, yalnız bilimsel olarak bu adlandırma mevcut değil, bir embriyoloğumuzun kreatif adlandırmasıdır bu. Bunu maalesef daha sonra fark ettik. Sınıflandırma 2020 senesi içersinde birden değişti, neden acaba? Çünkü bilimsel adlandırma değildi, böyle bir adlandırma yoktur. Lütfen siz de araştırın.

https://www.rosibebek.com/spermatid-classification/
....
Geç Elonge Spermatit Dönemi ( Grade 4 )
Sd1 gelişiminde hücre elongasyonu çok artar , manşet oluşumu hızlanır, midpiece (sperm boyun bölgesi) hatları artık oluşmuştur
Sd2 gelişiminde baş ve midpiece sınırları tamamen ayrılıp manşet aşağı inmiştir
Sd3 gelişiminde baş, midpiece ve kuyruk tamamen ortaya çıkar ,manşetartik büyük bir stoplazmikdroplet şeklinde boyunda yer alır, bu hücre spermatidten çok olgun olmayan bir spermdir artık.
Sd4 Baş incelmiş midpiece, küçülmüş stoplazmikdroplet ve tamamen ortaya çıkmış bir kuyruk yapısı vardır , en ileri aşamadaki spermatid olmasına rağmen canlılığı ve DNA hasar oranı yüksektir. Görünüm spermi yansıtmaktadır fakat maturasyonu daha tamamlanmamıştır.
....

Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezlerde, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim.

İlk olarak bizim uzmanlarımızın ESHRE'deki ROSI tanıtımı, ama yemediler! Çünkü burada tanımlanan yöntem ELSI yöntemi, bu nedenle bilimsel makale olarak hiçbir yerde tanınmamaktadır.
https://www.eshre.eu/ESHRE2020/Programme...dayid=2288
https://www.eshre.eu/ESHRE2020/Programme...0000612240

A: round spermatid:------------------------------------- sa1; sa2 -----------------(ROSI) round spermatid injection
B: elongating spermatid:---------------------------------sb1; sb2-----------------(ELSI) elongated spermatid injection
C: elongated spermatid:----------------------------------sc1; sc2; sc3------------(ELSI) elongated spermatid injection
D: late elongatad spermatid or mature spermatid:---sd1; sd2; sd3; sd4------(ELSI) elongated spermatid injection/Tüp Bebek.

https://www.slideserve.com/sidney/clinic...-spermatid

Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Bence artık bunun tıp ile ilgisi yok, sadece ticaret amaçlı duygularla umutlarla oynamaktır bu. Televizyona veya YouTube'a çıkıyorlar ve bu bir tedavidir diyorlar, hayır, bu bir deneydir.

Bunun hesabı ortada, günde en azından 5 tane yeni ROSI (ELSI) hasta gelse, aşağı yukarı bir senede 1.500 kişi yapar
1.500 x 25.000 TL= 37.5 Milyon TL eder.

Lütfen dikkat edin ve zamanınız varsa bekleyin. AMH değeriniz yüksekse, bekleyin!!! Mümkünse dondurun!!! Boşu boşuna para harcamayın.

İstanbul'daki büyük hastaneler bu işlemle reklam yapmıyorlar. Evet, İstanbul'da birkaç Merkez olmayan, uzmanlar burdan da faydalanmak istiyorlar, şu an bu yöntem bilimsel değil ve Tanaka'nın iki makalesinden hariç, hiç kimse bir bilimsel makale yazmadı dünya çapında, tabii bunun içinde Türkiye'de var.

Ek olarak Tanaka'nın bilimsel makâlelerinin linki:
https://www.sciencedirect.com/science/ar...8218303583
https://www.pnas.org/content/pnas/112/47/14629.full.pdf

Lütfen bu deneye başvurmadan önce araştırın, çünkü hem umudunuz kırılıyor hem de maddi yönden kaybınız oluyor, dedikoduya inanmayın.

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa Mikro-Tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sa1; sa2 (round spermatid) bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
hepimizin dualarının kabulu dileğiyle
Hülya Çakmak
Ara
(21-12-2020, Saat: 00:08)Hülay Cakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Arkadaşlar,
ben burada yeniyim, biliyorum, hepimizin umudu aynı ve inşallah dualarımız kabul olur.

Bizim ROSİ tecrübemiz:
Biz Ankara'da iki defa güya ROSİ (round spermatid injection) yaptırdık. En sonunda, yani bizim tekrar tekrar sormanız ve araştırmamız sonuçunda ELSİ (elongated spermatid injection) yapıldığını anladık ve öğrendik. Maalesef bu bilgiyi başta söylemiyorlar. Anladığımız kadarıyla ROSİ ile hiçbir çocuk olmamış, olanlar ELSİ yöntemiyle oluşmuş. Aman dikkat, çok soru soranı kovuyorlar Merkez'den!!!!
Benim eşimde azospermi tanısı konuldu ve mikro tese'de oluşmuş sperm bulunmadı. Merkez'e gittiğimizde ilk sperm analizinde elonge Grad 2 çıktı, hiç tedavi görmeden elonge Grad 4 oldu güya, bununla dabaşlayabileceğimizi söylediler. Sorduğumuzda, böyle aniden değişiklikler olabileceğini söylediler. Orada beklerken, başka hastalarda da aynı durum, birden sperm analizi sonucu Grad 4 oldu, tuaf değil mi?

Belki siz de farkına vardınız, bizim Ankara'da gittiğimiz Merkez'de elonge spermatid Grade 1-4 olarak adlandırılmakta, yalnız bilimsel olarak bu adlandırma mevcut değil, bir embriyoloğumuzun kreatif adlandırmasıdır bu. Bunu maalesef daha sonra fark ettik. Sınıflandırma 2020 senesi içersinde birden değişti, neden acaba? Çünkü bilimsel adlandırma değildi, böyle bir adlandırma yoktur. Lütfen siz de araştırın.

Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezlerde, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim. Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Bence artık bunun tıp ile ilgisi yok, sadece ticaret amaçlı duygularla umutlarla oynamaktır bu. Televizyona veya YouTube'a çıkıyorlar ve bu bir tedavidir diyorlar, hayır, bu bir deneydir.

Bunun hesabı ortada, günde en azından 5 tane yeni ROSI (ELSI) hasta gelse, aşağı yukarı bir senede 1.500 kişi yapar

Lütfen dikkat edin ve zamanınız varsa bekleyin. AMH değeriniz yüksekse, bekleyin!!! Mümkünse dondurun!!! Boşu boşuna para harcamayın.

İstanbul'daki büyük hastaneler bu işlemle reklam yapmıyorlar. Evet, İstanbul'da birkaç Merkez olmayan, uzmanlar burdan da faydalanmak istiyorlar, şu an bu yöntem bilimsel değil ve Tanaka'nın iki makalesinden hariç, hiç kimse bir bilimsel makale yazmadı dünya çapında, tabii bunun içinde Türkiye'de var.

Ek olarak Tanaka'nın bilimsel makâlelerinin linki:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583

Lütfen bu deneye başvurmadan önce araştırın, çünkü hem umudunuz kırılıyor hem de maddi yönden kaybınız oluyor, dedikoduya inanmayın.

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa mikro tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sb2 (Elongating Spermatid) bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
Hülya Çakmak
Islemleriniz Centrumda mi yapildi? Doktorunuz kimdi? Rosi islemlerini Semra Hanim mi yaptı? Transfer edilen kacinci gun embriyosuydu? Embriyoya genetik test ngs yapildi mi?
instagram: @azospermihastalari 
Ara
(21-12-2020, Saat: 00:29)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-12-2020, Saat: 00:08)Hülay Cakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Arkadaşlar,

Bizim ROSİ tecrübemiz:

Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezlerde, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim.

İlk olarak bizim uzmanlarımızın ESHRE'deki ROSI tanıtımı, ama yemediler! Çünkü burada tanımlanan yöntem ELSI yöntemi, bu nedenle bilimsel makale olarak hiçbir yerde tanınmamaktadır.
https://www.eshre.eu/ESHRE2020/Programme...dayid=2288

Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Ek olarak Tanaka'nın bilimsel makâlelerinin linki:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa mikro tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sb2 (Elongating Spermatid) bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
Hülya Çakmak
Islemleriniz Centrumda mi yapildi? Doktorunuz kimdi? Rosi islemlerini Semra Hanim mi yaptı? Transfer edilen kacinci gun embriyosuydu? Embriyoya genetik test ngs yapildi mi?

Evet, doktorumuz Recai Papuçcu ve Kaan Aydaos idi, ROSİ (ELSI) işlemini 2 defa Semra Hoca yaptı, blastosüst idi, yani beşinici günlükken hücre alınıp ngs'e gönderildi ve donduruldu. NGS sonucu gelince iki defa iki embriyo transfer edildi, bunlar da maalesef tutmadı. Sorun tutmaması değil, daha önce böyle bir araştırma yapmamıştık, araştırmayı detaya girmeyi güvendiğimiz için daha önce yapmadık, bu nedenle çok pişmanlık duyuyoruz.
Ara
(21-12-2020, Saat: 21:20)Hülay Cakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-12-2020, Saat: 00:29)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Islemleriniz Centrumda mi yapildi? Doktorunuz kimdi? Rosi islemlerini Semra Hanim mi yaptı? Transfer edilen kacinci gun embriyosuydu? Embriyoya genetik test ngs yapildi mi?

Evet, doktorumuz Recai Papuçcu ve Kaan Aydaos idi, ROSİ (ELSI) işlemini 2 defa Semra Hoca yaptı, blastosüst idi, yani beşinici günlükken hücre alınıp ngs'e gönderildi ve donduruldu. NGS sonucu gelince iki defa iki embriyo transfer edildi, bunlar da maalesef tutmadı. Sorun tutmaması değil, daha önce böyle bir araştırma yapmamıştık, araştırmayı detaya girmeyi güvendiğimiz için daha önce yapmadık, bu nedenle çok pişmanlık duyuyoruz.
1. Oncelikle sunu soyleyeyim. Rosi bir deney değil. Basari orani olgun spermle yapilana gore cok daha düşük bir islem. Her islemde oldugu gibi zaman icinde edinilen tecrübelerle daha da iyilesme olacaktir muhakkak. Ama bu islemi Turkiye'de sadece bir embriyologun yapabiliyor olmasi can sıkıcı. 

2. Evet Rosi'yle cocugu olan arkadaslar var. Paylasilan fotograflar gercek. 

3. Paylaştığınız linklerde ben buna aykiri birsey göremedim. Orada Tanaka'nin 90 rosi bebeğinden bahsetmiş. Aslinda kendi ifadesiyle 500den fazla bu sayi. Su an belki cok daha fazladir, bilmiyorum. 

4. Spermatid siniflandirmasindaki farklilik da bunu değiştirmez. Aslinda cok cok buyuk farklilik da yok. Eskiden neredeyse ayniydi her yerde, sonra Semra hoca galiba bazi bilimsel calismalari referans alarak harfli ve rakamli sistemi getirdi. 

5. Burada bu hücrelerin isimlendirilmesinden ziyade hucre tipi onemli. Yoksa biri a demis, oteki b demis pek de onemi yok rosi acisindan. Onemli olan linkteki şekilde sb2 olarak tanimlanan hucre grubunun mevcudiyeti. Ama bir standardizasyon olsa tabi ki cok daha guzel olur bu isimlendirmede. Kafa karisikligi olmaz. 
https://www.rosibebek.com/spermatid-classification/

6. Sb2 denilen hucre grubu linkteki fotograftaki sekilde, daha yeni kuyruklasmaya meyletmis yuvarlak hucreler. Daha olgun hucreler olsa bile, yeni nesil rosi isleminde yine sb2 tipi hucreler seciliyor sperm olmadigi surece. Cunku en yuksek basari bu hucre tipinde elde ediliyormus. 

7. Iste bu asamada bu islem oncesinde alinan tedavi buyuk rol oynuyor. Ben Celalettin hocada gördüğümü soyleyeyim. O rosi'yi ve haliyle teseyi en son care olarak görüyor hastada. Once tedaviyle sperm cikisi saglamaya calisiyor. Hormonlar iyiyse, detayli sperm testlerinde de elonge spermatidin ileri seviyeleri cikiyorsa o zaman teseye gidiliyor. Tesede de sperm cikmazsa o zaman rosi deneniyor. Ama bu seviyedeki hasta arkadaslarin hemen hepsinde sd grubu yani son seviye elonge spermatidler oluyor. Bunlar sperme cok yakin hucreler. Tesede sperm cikmazsa o zaman sb2 lerle islem yapılıyor. Ben Celalettin hocayi bildigim icin onu yazdim. Baska arkadaslar da kendi doktorlarinin tecrübelerini paylasirsa daha iyi olur tabi. 

8. Bazen de şöyle oluyor. Hasta Celalettin hocaya gelmeden once rosi denemis. Ama ilk detayli spermiyogramda rosi icin gerekli hucreler yok. Adamda kok hucre namina birsey yok. Sadece lokosit hucreleri var. Bu benim kafamda hep bir soru işareti olmustur. Bir rosi islemi icin bir hastadan en az 300 adet sb2 elde edilmesi lazim. Bu kadar cok hucre patlatilip islemden geciriliyor sadece bir hasta icin. Hasta dogru duzgun bir tedavi görmezse bu kadar hucre elde edilebilir mi bilmiyorum. Ya da elde edilen hucreler yapisal olarak saglikli olmadigindan basari ne kadar yuksek olur ondan da emin degilim. 

9. İşte bu noktada her zaman söylediğimiz hususun onemi bir kez daha ortaya cikiyor. Her zaman farkli bir gözün görmesi iyidir, farkli bir yerde yine test verin diyoruz. 

10. Yine bir hasta olarak benim dusuncem tedaviyi yapan doktor ayri olsun, teseyi yapan doktor ve embriyolog ayri kurumlarda olsun. Hepsi ayni kuruma bagli olmasin ki kurum yoneticilerinden gelebilecek baskilara maruz kalmasinlar. Ya da baska isler donmesin. Boyle oluyor demiyorum, sahit oldugum birsey yok cunku, ama olabilir diyorum. Bazı tup bebek merkezleriyle ilgili skandal haberler cikti gecmiste. Doğrulugu tartışılır ama bu benim dusuncem. Celalettin hocada tedavi goren arkadaşlarin tum islemleri hocanin bilgisi dahilinde gerceklesiyor. Yani isi kumanda eden o oluyor. Hosuna gitmeyen bir durum olursa uyariyor. Cunku bu süreçte atilan adimlar da onemli. Mesela hoca yumurta transferinin hemen yapilmamasi, esin dinlendirilmesini tavsiye ediyor. Bunun gibi seyler onemli. 

11. Cok sakin bir kafayla yazamadim. Insallah bir nebze faydasi olmuştur.
Ara
https://youtu.be/tFVgA2CXqpg
Ara
(25-01-2021, Saat: 20:37)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: https://youtu.be/oOyCDzeqS_4

Merhaba Umut Hocam, 

Videoyu dikkatlice izledim ve birkaç şey fark ettim:

https://youtu.be/oOyCDzeqS_4

Dakika: 9:09-11:30

Hoca buradaki rakamları karıştırdı 600 değil 472 tabii bu daha da kötü gecen senenin son aydarina kadar 2.400 deneydi.

Bu makalede 125 degil 8 canli dogum yazdilar ve digerleri gelecekmis.

Hiçbir zaman canlı doğum sayısını tam net olarak söylemediler.

Arkadaşlar burada ROSI'Yİ ELSI olarak sunmadılar, Novel ROSI Technique dedıler.

Dakika: 10:50-11:00

ESHRE'deki yeni ROSI tanıtımıni diger Uzmanlara yutturamadılar.

Saygilarimla
Ara
(25-01-2021, Saat: 23:40)Taner Cakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25-01-2021, Saat: 20:37)Umut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: https://youtu.be/oOyCDzeqS_4

Merhaba Umut Bey, 

Dakika 9:09-11:30

Hoca buradaki rakamları karıştırdı 600 değil 472. Tabii bu daha da kötü.

Arkadaşlar burada ROSI'Yİ ELSI olarak sunmadılar,  Novel ROSI Technique dedıler.

ESHRE'deki yeni ROSI tanıtımı diger Uzmanlara yutturamadılar.

Saygilarimla
Videoda genel olarak sorulan sorularin cevaplari vae diye paylastim. 
Bahsettiğiniz çalışmayı inceleyecegim müsait bir zamanda inşallah. Saat geç oldu su an. Sasi bakar oldum telefonla ugrasmaktan.
Ara
(25-01-2021, Saat: 23:40)Taner Cakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Merhaba Umut Hocam, 

https://youtu.be/oOyCDzeqS_4

Dakika: 9:09-11:30

Hoca buradaki rakamları karıştırdı 600 değil 472 tabii bu daha da kötü gecen senenin son aydarina kadar 2.400 deneydi.

Bu makalede 125 degil 8 canli dogum yazdilar ve digerleri gelecekmis.

Hiçbir zaman canlı doğum sayısını tam net olarak söylemediler.

Arkadaşlar burada ROSI'Yİ ELSI olarak sunmadılar, Novel ROSI Technique dedıler.

Dakika: 10:50-11:00

ESHRE'deki yeni ROSI tanıtımıni diger Uzmanlara yutturamadılar.

Saygilarimla
Öncelikle sunu söyleyeyim. Nerden buldunuz bunu, valla helal olsun. Benim acip bakmak aklima gelmedi o an. Bu sekilde etkilesim olunca daha faydalı oluyor.

Bahsedilen calisma buysa Celalettin hoca sayilari net hatirlamamis olabilir. Ama siz de yanilmissiniz :Smile
Sayi 472 değil, 714 yazilmis. 
Pozitif HCG sayisi 102
Dogan çocuk 8
Basari orani hep %7 deniliyordu, demek ki gebelik sayısını esas almislar hep. Dogan bebek sayisi esas alininca %1 oluyor. Yani cok dusuk. 
Yazida "gebeliklerim devam ettiğini, toplam canli dogum oraninin konferans sirasinda açıklanacağı" ifade edilmis. Boyle bir yaklasim bilimsel olamaz bence. Yarim çalışmayi yayimlamis olursunuz. Once sonuclarin kesinlesmesi lazim.
Bu sayılarla su sartlarda rosi dusunmek cok mantiksiz geldi bana.
A life da islemlere başladı bakalim. Oradan daha umutluyum. Bir takim hususlara riayet edilirse basari orani da artacaktir insallah.
Ama sunu insanlarin anlamasi lazim artik. Hem erkek, hem kadin icin dogru duzgun bir tedavi alinmadigi, tup bebek safhasinda dogru adimlar atilmadigi surece basarisizlik kacinilmaz. Bu roside boyle. Normal tup bebek de bundan cok farkli değil. Bazen görüyorum, arkadas daha yeni azospermi olduğunu ogrenmis, hemen rosi soruyor. Yahu rosi zurnanın zırt deliği. Once tedaviyle sperm cikisi olmasi icin ugras. Cikmazsa o zaman bakilir. Ama rosi cazip geliyor, en fazla 3 ay ilac alip tese olacak, sonra bu is kisa yoldan bitecek diye dusunuyorlar. Ama kazin ayagi oyle degil iste. Tedavisiz sonuc alınmıyor.

İlave: Daha önce de paylasilmis ama nasil olduysa benim gozumden kaçmış bu.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Centrum, Gürgan ve Brüksel Tüp Bebek Clinik'de ROSİ yaptıranlar Taner Cakmak 2 693 14-01-2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Umut
  Azosperm ve Rosi Nereden Başlanmalı? Sinop257 2 2,879 23-09-2019, Saat: 22:18
Son Yorum: Umut

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi