Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(Akademik) Nonobstruktif Azospermik Hastalarda Yapılan Mikrocerrahi Testiküler Sperm
#1
Exclamation 
Nonobstruktif (Tıkanıklığa Bağlı Olmayan) Azospermik Hastalarda Yapılan Mikrocerrahi Testiküler Sperm Ekstraksiyonu Sonuçları ve Bu Sonuçları Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi

Murat Uçar, Taylan Oksay, Alper Özorak, Sedat Soyupek, Abdullah Armağan, Alim Koşar (Acta Medica Alanya 2017)

Amaç: Kliniğimizde nonobstruktif azospermi (NOA) tanısıyla mikro-TESE (mikrocerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu) uygulanan 71 hastanın sonuçlarını, hormonal özelliklerini ve  bu sonuçların Johnsen skorlarıyla ilişkisini incelemek.

Hastalar ve Yöntem: Kliniğimize 2010-2014 yılları arasında başvuran ve NOA tanısıyla mikro-TESE uygulanan 71 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledik. Hastaların yaşı, infertilite süreleri, geçirdiği operasyonlar, ortalama testis volümleri, kan FSH (folikül stimülan hormon), LH (luteinizan hormon), total testosteron ve prolaktin düzeyleri, biyopsi alınan hastaların biyopsi sonuçları ve bunların mikro-TESE başarısı ile ilişkisi değerlendirildi.

Bulgular: Mikro-TESE uygulanan 71 hastanın 25’inde (%35,21) sperm bulunmuş, bunların 6 (%8,45) tanesinde gebelik gelişmiştir. Ortalama testis hacimleri sağ 14,3±3,80 (4-22) cc, sol 13,7±3,41 (4-20) cc olarak bulunmuştur. FSH ve LH değeri arttıkça sperm bulma olasılığı azalmıştır (p<0,05). Total testosteron ve prolaktin düzeyleri ile TESE'de sperm bulma arasında korelasyon saptanmamıştır (p>0,05).

Sonuç: Mikro-TESE’de sperm elde etme başarısı hasta yaşı, geçirilmiş testis operasyonu, testis volümü, hastanın hormonal profili ile değişebilmektedir. Sperm elde etme başarısı histoloji, kan FSH ve LH değerleri ile korele olup, hasta yaşı, infertilite süresi, kan total testosteron, prolaktin değerleri ve testis volümü ile ilişkisi net değildir.

Editör Notu: Çalışmanın tamamı ektedir. Iste bu yüzden "Gereken tedaviler yapılmadan TESE olmayın" diyoruz. 

[attachment=16]
instagram: @azospermihastalari 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi