Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tıkanıklık tespit edildikten sonra tese olmak mantıklı mı ?
(10-02-2020, Saat: 00:53)keops Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25-10-2018, Saat: 13:11)Yagmur90 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: azospermide tanı tıkanıklıga bağlı ise tesede sperm çıkma oranı nedir ?

Merhaba sperm volume miktarı nedir ? genellikle volume düşükse tıkanıklığa bakıyorlar.
Volum en az 2-3 ml ise normal karsilaniyor. 2 ml'in altinda ise tikaniklik olabilir yorumu yapiliyor. Ama kesin oyledir de denilemez bence. Adam test verirken stres olmustur, disari tasirmistir vs. gibi durumlar olabilir. Fabrikanin iyi calismamasindan da kaynakli olabilir. 
Bir de su var. Volum dusuk olanlarda tedaviyle volum artabiliyor. Veya volum dusuk olsa bile milyonlarca sperm cikabiliyor. Bunlarin oldugunu gordugum icin soyluyorum. Afaki degil. 
Ciddi bir tikaniklik olup olmadığı veya kanallarda problem olup olmadigi ultrasonla (doppler) belli olur. Onun disindakiler icin de teoride bazi cerrahi uygulamalar tavsiye edilse bile uygulamada pek gorulmuyor. Genelde tese ile kisa yoldan agacin kokune daldiklari icin. Bunun yerine tercih edilen, kanallari genisleten bazi ilac ve bitkisel takviyelerin buyuk oranda faydasi oluyor. Ozur dileyerek soyluyorum, ihtiyac giderdikten sonra kanallarda idrar kalmamasiyla da bunu hissediyorsunuz.
instagram: @azospermihastalari 
Ara
Hangi tedaviler var tıkanık ile ilgili bilginiz varmı ?
Ara
(24-02-2020, Saat: 01:08)keops Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hangi tedaviler var tıkanık ile ilgili bilginiz varmı ?
Oncelikle tikanikligin nerede olduğu tespit edilmeli. 

Bu konuda bazi arkadaslar söyle yorumda bulunmuslardi: 

"tikaniklik oldugu ameliyata girince anlasiliyor. doktor acinca bi bakiyor testis tum tupler sperm dolu haa diyor tikaniklik varmis. Orada mikro duzeyde bi operasyon yapiliyor vas deferens kanali tikaniklik olan epididim atlanarak direk testis kanalina baglaniyor. Amelyattan 3-6 ay sonra dogal cikis basliyor. Ameliyatin adi da vasoepididimostomy"

"Tıkanıklığın dışardaki belirtileri Ph Düşüklüğü ve  volüm azlığı. Bazen bu ikisi de normal olsa bile çok çok küçük tıkanıklık belli olmuyor ancak açılınca fark ediliyor"

Velhasıl TUR-ED, vazovazostomi, vazoepididimostomi vs. gibi bir takim operasyonlarla aciliyor ama uygulamada pek gormedim ben bunu. Bunun yerine genel uygulama tese yapma yonunde. Direk agacin kokunden parca alip sperm aramak daha kolay geliyor olmali.
Bana kalirsa tikaniklik ciddi boyutlarda degilse, ilac ve bitkisellerle kanallari genisletme cabasi daha yerinde bir uygulama.
instagram: @azospermihastalari 
Ara
celelattın hoca bende kanallar tıkalı dedi prostat da mikro kisk var ondan dolayı kanallar tıkalı olurmu
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi